Narodowy Spis Powszechny to badanie ludności, które przeprowadzane jest co dziesięć lat
W Bełchatowie chęć pracy w charakterze rachmistrza spisowego zgłosiło blisko 40 osób. Teraz przed kandydatami szkolenie, które zakończy się egzaminem. Narodowy Spis Powszechny wystartuje 1 kwietnia.
Zgodnie z wytycznymi Centralnego Biura Spisowego, w Bełchatowie do przeprowadzenia wywiadów w ramach Narodowego Spisu Powszechnego potrzeba 25 rachmistrzów. W trakcie naboru do bełchatowskiego magistratu wpłynęło 36 zgłoszeń.
W poniedziałek, 22 lutego, rozpoczną się szkolenia, podczas których kandydaci na rachmistrzów zapoznają się m.in. z metodologią oraz organizacją spisu, a także przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Nabędą oni również praktycznych umiejętności obsługiwania aplikacji spisowej. Co ważne, w ciągu dwóch dni po zakończonym szkoleniu kandydat zobowiązany jest do złożenia egzaminu. Osoby, które udzielą poprawnych odpowiedzi na co najmniej 60 proc. pytań, zostaną wpisane na listę kandydatów, a o pozycji na liście decydować będzie liczba zdobytych punktów. Pracę w charakterze rachmistrza otrzymają kandydaci z najwyższych miejsc, pozostali trafią natomiast na listę rezerwową.
Narodowy Spis Powszechny ma się rozpocząć 1 kwietnia, a zakończyć 30 czerwca. Trwają jednak prace nad nowelizacją ustawy o NSP 2021. Przepisy, jeśli wejdą w życie, spowodują wydłużenie terminu jego realizacji do końca września.
W tegorocznym spisie, po raz pierwszy w historii polskiej statystyki, obowiązkową formą przeprowadzenia badania będzie samospis internetowy. Jeśli ktoś np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym właśnie rachmistrzowie - bezpośrednio lub telefonicznie.
Wszystkie informacje na temat Narodowego Spisu Powszechnego 2021 dostępne są stronie Głównego Urzędu Statystycznego (https://spis.gov.pl).
AP