Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Rząd znosi możliwość zastępowania maseczki ochronnej m.in. przyłbicą, szalikiem czy chustą Rząd znosi możliwość zastępowania maseczki ochronnej m.in. przyłbicą, szalikiem czy chustą

 

Rząd wprowadza zmiany w obowiązujących obostrzeniach. Od soboty, 27 lutego usta i nos powinniśmy zakrywać wyłącznie maseczką. A nie, jak do tej pory zastępować ją przyłbicą, chustą czy szalikiem.

 

W minioną środę minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Będą one obowiązywać od najbliższej soboty, czyli 27 lutego. Najważniejsza zmiana dotyczy zasłaniania ust i nosa. Rząd rezygnuje z możliwości zastępowania maseczki m.in. przyłbicami, chustami czy szalikami. Teraz mogą być one stosowane jedynie dodatkowo.

 

Podczas konferencji prasowej prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w zakresie epidemiologii, zaznaczyła, że mija niemal rok od pierwszego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. - Przez ten czas wiele się wydarzyło, jesteśmy bogatsi o wiedzę, która pozwala nam podejmować decyzje w zakresie bezpieczeństwa i ochrony. (…) Musimy pamiętać, że koronawirus rozprzestrzenia się takimi drogami, jak droga kropelkowa i powietrzna. To oznacza, że może być on transmitowany na większe odległości i w większym stopniu jesteśmy narażeni na jego działanie, na przykład kontaktując się ze sobą, przebywając w niewielkich czy słabo wentylowanych pomieszczeniach – powiedziała prof. Paradowska-Stankiewicz dodając, że kluczem są maseczki, które szczelnie przylegają do twarzy. – Takie maseczki blokują większość patogenów. Wydawało się, że przyłbice działają, ale odkryto, że wirus przenosi się drogą powietrzną i okazało się, że to nie działa tak dobrze jak maseczka – tłumaczyła podczas konferencji prof. Paradowska-Stankiewicz.

 

Pozostałe obowiązujące dotychczas obostrzenia rząd nadal podtrzymuje. Większe zmiany – nowe restrykcje dotyczą jedynie woj. warmińsko-mazurskiego.

 

– Trzecia fala się rozpędza – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Warto sytuację analizować na poziomie regionów. Województwa północne dotkliwiej odczuwają skutki zwiększonej liczby zakażeń. Z kolei woj. dolnośląskie czy łódzkie dotknięte są najmniej. Najgorzej jest w woj. warmińsko-mazurskim. Widać, że wirus jest tu obecny w bardzo dużym natężeniu. Minister Niedzielski zaznaczył, że do tej pory wykonaliśmy odważne kroki, jeśli chodzi o odmrażanie. – Teraz musimy się o pół kroju cofnąć, tak naprawdę o 1/16 kroku – powiedział.

 

Rząd wprowadza również obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową (z Czechami i Słowacją) granicę Polski. Minister Niedzielski zaznaczył, że warunkiem z jej zwolnienia jest przedstawienie negatywnego wyniku testu, który został wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

 

ADA

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl