Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W aplikacji mObywatel znajdują się już inne dokumenty, dowód osobisty, prawo jazdy,  e-recepta czy karta pojazduW aplikacji mObywatel znajdują się już inne dokumenty, dowód osobisty, prawo jazdy, e-recepta czy karta pojazdu

 

Karta Dużej Rodziny dostępna jest już w rządowej aplikacji mObywatel. To ważna informacja dla wszystkich korzystających z karty, ponieważ od lipca przestanie funkcjonować jej dotychczasowa wersja w aplikacji MKDR.

 


Rodziny chętnie korzystają ze zniżek, jakie oferuje ponad 8 tys. firm i instytucji w ramach programu Karta Dużej Rodziny. Sklepy, lokale gastronomiczne, parki rozrywki czy miejsca wypoczynku – w całym kraju w ponad 28,6 tys. lokalizacji posiadacze KDR mogą liczyć na preferencyjne ceny towarów i usług. Listę podmiotów, które honorują Kartę Dużej Rodziny można znaleźć w wyszukiwarce: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr.


Teraz posługiwanie się dokumentem będzie jeszcze łatwiejsze. 9 czerwca weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o KDR, która zakłada ograniczenie biurokracji, a co za tym idzie – spore ułatwienia dla użytkowników.


Najważniejszą zmianą jest przeniesienie elektronicznej Karty Dużej Rodziny z aplikacji MKDR (która zostanie zamknięta z końcem czerwca) do aplikacji mObywatel. Dzięki temu nie trzeba będzie składać wniosku o elektroniczną formę karty. Aplikacja ta umożliwi bowiem pobranie jej w wersji elektronicznej każdemu posiadającemu PESEL oraz dowód osobisty użytkownikowi (w przypadku dzieci – mLegitymacji), który zaloguje się do aplikacji. - To spore ułatwienie, bo do tej pory posiadacze tradycyjnej wersji Karty Dużej Rodziny, którzy chcieli korzystać z jej elektronicznej wersji, musieli złożyć w urzędzie odpowiedni wniosek. Teraz wszyscy otrzymają ją niejako z automatu – tłumaczy dyrektor Wydziału spraw Społecznych bełchatowskiego magistratu Iwona Nowak i dodaje, że inaczej wygląda sytuacja w przypadku cudzoziemców. – Aby skorzystać z nowego rozwiązania trzeba posiadać polską mTożsamość, dlatego części obcokrajowców pozostanie możliwość korzystania wyłącznie z tradycyjnej papierowej formy karty.

 

To jednak nie wszystkie zmiany. Kolejne dotyczą kosztów związanych z obsługą wniosków. W przypadku, gdy członkowi rodziny wielodzietnej, na jego wniosek, udostępniona już została karta elektroniczna i następnie wnioskuje on o wydanie karty tradycyjnej, będzie musiał uiścić opłatę w wysokości 10 zł. Takie same koszty obowiązują przy wydaniu duplikatu karty.

 

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny i jak ją uzyskać

 

Karta Dużej Rodziny przysługuje członkom rodziny wielodzietnej, tzn. takiej, w której rodzic (rodzice) lub małżonek mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. Ważne! Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje dziecku wówczas, gdy co najmniej troje dzieci w rodzinie wielodzietnej spełnia wymagania w dniu składania wniosku.


Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania, czyli bełchatowianie powinni udać się do Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 1, lub przez internetową Platformę Informacyjno - Usługową Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/).


W Bełchatowie z Karty Dużej Rodziny korzysta obecnie 3981 osób, a liczba składanych wniosków cały czas rośnie – w ciągu ostatnich dwóch lat wydano ich blisko tysiąc.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl