Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Teżnia na Binkowie znajduje się w parku in. j. Samujłły Teżnia na Binkowie znajduje się w parku in. j. Samujłły

 

Dwie bełchatowskie tężnie – na osiedlu Budowlanych i Binkowie - ponownie działają, natomiast trzecia (na Przytorzu) jest w trakcie rozruchu. Z dobrodziejstw solnego mikroklimatu będzie można korzystać przez kilka najbliższych miesięcy, o ile pozwolą na to zalecenia sanitarne, jakie wydawane są w związku z epidemią COVID-19.

 

 

Solanka, jaka stosowana jest w bełchatowskich tężniach, to naturalny surowiec o wysokich właściwościach leczniczych, tradycyjnie stosowany jest w pielęgnacji zdrowia i urody, kąpieli oraz inhalacji. Wytwarzany przez nią mikroklimat wspomaga leczenie chorób układu oddechowego (np. zapalenia zatok, rozedmy płuc) czy różnego rodzaju alergii. Zażywanie solankowych inhalacji wskazane jest także przy dysfunkcjach tarczycy, nadciśnieniu tętniczym czy nerwicy wegetatywnej. Dodatkowo wizyta w tężni działa nie tylko leczniczo, ale również relaksująco.


- Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w ubiegłym roku byliśmy zmuszeni wyłączyć tężnie z użytkowania. Te obiekty są bardzo popularne wśród naszych mieszkańców a korzyści płynące z solankowych inhalacji są nie do przecenienia. Dlatego się cieszę, że możemy ponownie uruchomić nasze tężnie – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.


Wcześniej wszystkie musiały przejść przegląd techniczny. Sprawdzana była infrastruktura techniczna, czyli m.in. system zraszania i nawadniania, dodatkowo uzupełniono gałązki tarniny a zbiorniki napełniono jodkową solanką z Zabłocia. Ponadto tereny wokół tężni zostały uporządkowane. Dwa drewniane inhalatoria zostały juz w pełni uruchomione. Mowa o tych znajdujących się na Binkowie oraz na osiedlu Budowlanych. Wkrótce dołączy do nich także tężnia na Przytorzu - trwa bowiem właśnie jej rozruch.

Jak długo bełchatowianie będą mogli korzystać z solnego mikroklimatu na osiedlu Budowlanych, Przytorzu i Binkowie? Jest to uzależnione od sytuacji epidemicznej i obowiązujących w związku z nią zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Jeśli będzie ona stabilna, wówczas tężnie będą działać przez cały okres letnio-jesienny.


AP

 

Wyjątkowy mikroklimat w bełchatowskich tężniach zapewnia oryginalna solanka z ZabłociaWyjątkowy mikroklimat w bełchatowskich tężniach zapewnia oryginalna solanka z Zabłocia

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl