Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Dzieci zmagające się z zespołem alkoholowym oraz ich rodzice mogą liczyć na kompleksową pomoc specjalistów; fot. PixabayDzieci zmagające się z zespołem alkoholowym oraz ich rodzice mogą liczyć na kompleksową pomoc specjalistów; fot. Pixabay

 

Działający w Łodzi Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FASD jest jedną z niewielu w kraju i pierwszą o zasięgu wojewódzkim placówką, w której dzieci oraz ich rodzice mogą liczyć na kompleksową pomoc. Mowa nie tylko o diagnozie, ale także profesjonalnej rehabilitacji. Aby skorzystać ze wsparcia, należy zgłosić taką chęć telefonicznie.

 


Zaburzenia zachowania, nadpobudliwość psychoruchowa, wady rozwojowe – to tylko niektóre z objawów FASD, czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. Dzieci dotknięte tym zespołem mają problemy m.in. z uczeniem się, koncentracją, relacjami z rówieśnikami i rodziną, często także z nieprzestrzeganiem norm społecznych. Dla wielu rodzin to poważny problem, tym bardziej, że nieprawidłowe rozpoznanie uniemożliwia realną pomoc dziecku. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że kobiety niechętnie przyznają się do picia alkoholu w ciąży, przez co dzieci często pozostają niezdiagnozowane, a w konsekwencji pozbawione wsparcia oraz odpowiedniej terapii i rehabilitacji.


Co zrobić w przypadku podejrzenia, że dziecko może być dotknięte zespołem alkoholowym? Najlepiej skontaktować z Regionalnym Punktem Diagnozy i Terapii FASD, w którym dzieci z całego województwa łódzkiego mają szansę na kompleksową diagnozę, indywidualną pracę z psychologiem i psychiatrą dziecięcym, a także specjalistami w dziedzinie rehabilitacji sensorycznej. Na wsparcie mogą liczyć także rodzice. Z myślą o nich prowadzone są konsultacje oraz instruktaże w zakresie pracy z podopiecznymi w domach.


Punkt mieści się w Łodzi przy ul. Snycerskiej 8. Rodzice i opiekunowie zainteresowani skorzystaniem ze świadczonym w punkcie usług, mogą zgłosić taką chęć telefonicznie. Wystarczy zadzwonić pod numer 42 203 48 53, telefon jest czynny od poniedziałku do piątku. Szczegółowe informacje na temat działalności punktu znaleźć można na stronie Regionalnego Centrum Pomocy Społecznej (https://www.rcpslodz.pl/) w Łodzi w zakładce: Uzależnienia i Przemoc.

 

Uruchomienie Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD w Łodzi to pierwsze w skali kraju działanie o charakterze wojewódzkim, ukierunkowane na niesienie kompleksowej pomocy i wsparcia dzieciom z FASD, którego realizatorem jest Samorząd Województwa.

 

AP

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl