Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

We wspólnym śpiewaniu pomocne będą śpiewniki przygotowane specjalnie na koncert "Wyśpiewajmy pamięć"We wspólnym śpiewaniu pomocne będą śpiewniki przygotowane specjalnie na koncert "Wyśpiewajmy pamięć"

 

W niedzielę, 1 sierpnia, „wyśpiewamy pamięć” o powstańcach 1944 roku. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Mariola Czechowska zaprasza na wyjątkowy koncert w ogrodach parafialnych przy ul. Kościuszki, podczas którego śpiewane będą pieśni patriotyczne oraz piosenki, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o wolność i niepodległość Polski.

 


W tym roku mija 77 lat, kiedy mieszkańcy Warszawy podjęli zbrojną walkę z okupantem. Powstanie trwało 63 dni, okupione zostało krwią tysięcy żołnierzy, harcerzy i cywilów. Jak co roku bełchatowianie oddadzą hołd uczestnikom tego największego zrywu wolnościowego w okupowanej przez hitlerowców Europie. W tym roku nieco inaczej. Tradycyjnym obchodom towarzyszyć będzie bowiem wyjątkowy koncert „Wyśpiewajmy pamięć”.


- Pieśni patriotyczne towarzyszyły żołnierzom od zawsze. Powstawały w chwilach marszu, bitwy, odpoczynku. Dawały odwagę i nadzieję na zwycięstwo, wyrażały tęsknotę za wolnością, ale też zwyczajnym, codziennym życiem. I to właśnie te pieśni chcemy wspólnie wyśpiewać. Mam nadzieję, że pomocny w tym będzie specjalnie na tę okazję przygotowany śpiewnik, który później skłoni nas do zadumy i refleksji nad naszą Ojczyzną oraz jej trudną, ale jakże piękną historią – mówi prezydent Mariola Czechowska.


„Białe róże”, „Deszcz, jesienny deszcz”, „Wojenko, wojenko” czy „Przybyli ułani pod okienko” – któż z nas nie zna tych pieśni? W niedzielę, 1 sierpnia, te oraz kilkanaście innych piosenek żołnierskich i powstańczych, wykona folkowo – swingowy zespół Holeviaters z Podhala. Razem z nim zaśpiewają także wszyscy, którzy przyjdą do ogrodów przy kościele pw. NNMP przy ul. Kościuszki. Koncert „Wyśpiewajmy pamięć” rozpocznie się o godz. 20:30. Wcześniej, punktualnie o godz. 17:00 (czyli godzinie "W" - wybuchu powstania), zawyją syreny, a uczestnicy miejskich uroczystości złożą kwiaty pod pomnikiem "Pamięci Bełchatowian", odśpiewają hymn państwowy oraz minutą ciszy uczczą pamięć poległych powstańców.   


AP

 

Zespół Holeviaters znany jest z połączenia muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów; fot./ holeviaters.plZespół Holeviaters znany jest z połączenia muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów; fot./ holeviaters.pl

 

Plakat - obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania WarszawskiegoPlakat - obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl