Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Miłość Stefana i Nelly Hellwigów splotła się z tragicznymi wydarzeniami polskiej historii początku XX wiekuMiłość Stefana i Nelly Hellwigów splotła się z tragicznymi wydarzeniami polskiej historii początku XX wieku

 

Wojna polsko-bolszewicka z tragiczną miłością w tle – to motyw przewodni tegorocznej rekonstrukcji historycznej. W sobotę, 14 sierpnia, bełchatowianie będą mieć okazję uczestniczenia w żywej lekcji historii. W parku za Muzeum Regionalnym odtworzona zostanie bitwa pod Hrubieszowem, w której zginął Stefan Hellwig. Początek pikniku zaplanowano na godz. 17:00.

 


Po rocznej przerwie wymuszonej obostrzeniami pandemicznymi Muzeum Regionalne ponownie organizuje rekonstrukcję historyczną, podczas której pokazywane są historyczne wydarzenia z początku XX wieku. W tegorocznej odsłonie imprezy przedstawiona zostanie historia miłości Stefana i Nelly Hellwigów, a dokładnie jej tragiczny finał.


Przypomnijmy, że młody Stefan, członek rodziny właścicieli bełchatowskiego dworu, poległ w bitwie w okolicach Hrubieszowa. Nelly z rozpaczy po śmierci męża popełniła samobójstwo. Oboje zostali pochowani na terenie dzisiejszego parku przy muzeum. - Tragiczne losy Stefana i Nelly urosły do rangi symbolu poprzez który bełchatowianie mogą odczytać wkład swojego miasta w dzieło budowania niepodległego bytu państwowego i dramatycznej walki o zabezpieczenie racji bytu odrodzonej Rzeczypospolitej w tej części Europy. Wymowa tego symbolu wykracza jednak poza konkretne wydarzenia historyczne, odnosi się do motywu wielkiej, romantycznej miłości oraz poświęcenia prywatnego szczęścia w imię wartości wyższych – czytamy na stronie bełchatowskiego Muzeum Regionalnego, organizatora imprezy.


>>> Czytaj: Wielka miłość w czasach wielkiej wojny


Podczas inscenizacji, która odbędzie się w sobotę, 14 sierpnia, bełchatowianie będą mogli zobaczyć, jak zginął młody Hellwig. Na błoniach za muzeum odtworzona zostanie bowiem potyczka polskiej grupy płk. Stanisława Tessaro z oddziałami 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego, która rozegrała się w połowie sierpnia 1920 roku pod Trzeszczanami, w okolicach Hrubieszowa. Organizatorzy zadbali o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół inscenizacji. Będą więc konie, historyczne umundurowanie, taczanka z karabinem maszynowym, a także wybuchy oraz inne efekty pirotechniczne.

 

Impreza tradycyjnie ma przybliżyć trudną historię Polski z początku XX wieku, ale nie tylko. – Udział w pikniku to doskonały sposób wyrażenia wdzięczności dla tych, którzy w imię wolności i z największym poświęceniem bronili odzyskanej po 123 latach zaborów wolności. To także pomysł na ciekawe spędzenie czasu przez całe rodziny – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. A atrakcji z pewnością nie zabraknie. Będą m.in. stoiska numizmatyczne i antykwaryczne, zawody strzeleckie czy gra w klimacie dwudziestolecia międzywojennego. Z okazji Święta Wojska Polskiego do Bełchatowa przyjadą również żołnierze z 7. Dywizjonu Lotniczego w Nowym Glinniku koło Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Początek pikniku zaplanowano na godz. 17:00, a patronat honorowy nad imprezą objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. Na organizację "Pikniku ze Stefanem i Nelly" Muzeum Regionalne pozyskało dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

AP

 

Plakat promujący "Piknik ze Stefanem i Nelly"Plakat promujący "Piknik ze Stefanem i Nelly"

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl