Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Na murach kościoła znajduje się tablica poświęcona „ruchowi związkowemu, który wystąpił w obronie prawdy i godności człowieka”Na murach kościoła znajduje się tablica poświęcona „ruchowi związkowemu, który wystąpił w obronie prawdy i godności człowieka”

W niedzielę, 29 sierpnia obchodzona będzie 41. rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W intencji związkowców odprawiona zostanie msza św., a pod tablicą „Solidarności” przy kościele farnym delegacje złożą kwiaty.

 

W tym roku mija 41 lat od podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.  Miejskie obchody tradycyjnie odbędą się w parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie. Miejsce uroczystości nie jest przypadkowe. Na murach kościoła znajduje się bowiem tablica poświęcona „ruchowi związkowemu, który wystąpił w obronie prawdy i godności człowieka”. To pod nią związkowcy, mieszkańcy, samorządowcy, instytucje i stowarzyszenia złożą kwiaty. Ten punkt obchodów, wraz z okolicznościowymi przemówieniami  zaplanowano na 11.45 . O godz. 12:00 zgromadzeni wezmą udział we mszy św. w intencji działaczy „Solidarności”.

 

Do udziału w uroczystościach zapraszają związkowcy z Regionu Piotrkowskiego NSZZ „Solidarności” oraz Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” powstał w 1980 roku wskutek zawarcia 21 porozumień sierpniowych — Szczecin — Gdańsk — Jastrzębie - Zdrój oraz Huta Katowice. Te właśnie postulaty strajkujących wywieszone zostały na bramie Stoczni Gdańskiej. Najważniejsze z nich dotyczyły utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego i zapewnienia prawa do strajku.

 

Od ogłoszenia żądań stoczniowców do momentu ich podpisania przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i rząd minęło kilka dni. Doszło do tego dokładnie 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku. Ostatecznie rejestracja NSZZ „Solidarność” przez Sąd Najwyższy nastąpiła 10 listopada 1980 roku w Warszawie.

 

KR

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl