Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Sekretem udanego małżeństwa zdaniem państwa Sionkowskich jest wzajemne zrozumienieSekretem udanego małżeństwa zdaniem państwa Sionkowskich jest wzajemne zrozumienie

 

Dwie bełchatowskie pary małżeńskie obchodzą właśnie Złote Gody. Podczas uroczystości w Muzeum Regionalnym na świętujących pięćdziesięciolecie małżeństwa czekały miłe słowa, kwiaty i medale za długoletnie pożycie przyznane przez prezydenta RP.Zawarcie małżeństwa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Złożona przysięga zobowiązuje do bycia ze sobą na dobre i na złe, w zdrowiu i chorobie, chociaż przeciwności w życiu bywa wiele: i tych rodzinnych i materialnych, a często i zdrowotnych. Jednak, jak widać na przykładzie dwóch bełchatowskich par małżeńskich, które właśnie świętują przeżyte wspólnie 50 lat.

 

„Świadomi prawi obowiązków, wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczamy, że wstępujemy w związek małżeński i przyrzekamy uczynić wszystko, aby małżeństwo nasze było zgodne szczęśliwe i trwałe” – w roku 1971 te słowa przysięgi małżeńskiej przed kierownikiem USC i w obecności świadków wypowiedzieli państwo Janina i Czesław Sionkowscy oraz Elżbieta i Zdzisław Łuczakowie.

 

Jak wspominają tamten dzień? – Mieszkaliśmy obok siebie, więc nie musiałem szukać daleko małżonki. Braliśmy ślub w Czarnożyłach koło Wielunia. Kościół był piękny, zabytkowy. Stresowałem się, żeby nie pomylić słów przysięgi, i się udało – mówi z uśmiechem pan Zdzisław Łuczak, który z żoną Elżbietą doczekał się dwójki dzieci, siedmiorga wnucząt i jednego prawnuka. – Te pięćdziesiąt lat małżeństwa upłynęło nam bardzo szybko. Chyba dlatego, że połączyła nas prawdziwa miłość. Zawsze staraliśmy się nawzajem zrozumieć, bo to jest najważniejsze. Zdarzają się i gorsze dni i lepsze, ale ciągle jesteśmy razem. I o to właśnie chodzi - dodaje pani Elżbieta.

 

Podobnie spojrzenie na małżeństwo, jego istotę oraz receptę na trwałość związku mają drudzy jubilaci – państwo Sionkowscy. – Pracowaliśmy razem, koleżanka zaprosiła nas na imieniny. Poszliśmy razem i po siedmiu miesiącach wzięliśmy ślub. Od razu wiedzieliśmy, że jesteśmy dla siebie. Miłość nie wybiera, tylko łączy dwie bliskie sobie osoby. Mieliśmy szczęście, że spotkaliśmy się w odpowiednim czasie. Mamy trójkę dzieci i sześcioro wnucząt, także miłości w naszej rodzinie nie brakuje – podkreśla pani Janina. – Szybko zrozumieliśmy, że w małżeństwie trzeba umieć czasami ustąpić, cały czas pamiętać słowa przysięgi a momentami także przebaczyć i pogodzić. Bo żyje się dla kogoś, dla dzieci, które dodatkowo łączą – dodaje pan Czesław.

 

Dostojni jubilaci nagrodzeni zostali specjalnym medalem przyznawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę. Ma on kształt sześcioramiennej gwiazdy, w środku której z jednej strony widnieje napis „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, z drugiej zaś – dwie srebrzyste róże. Małżonkom medale wręczył Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.

 

- Zawsze z wielkim szacunkiem patrzę na pary, które przez pół wieku lub więcej trwają w związku, wspierają się w dobrych i złych momentach oraz pokonują wszelkie trudności zesłane przez los. Jesteście i powinniście być Państwo wzorem do naśladowania. Ten piękny jubileusz to okazja, aby zatrzymać się i wspomnieć, co udało się razem osiągnąć i przeżyć – podkreśla wiceprezydent Politański.

 

Wszystkim szczęśliwym parom obchodzącym swoje Złote Gody serdecznie i życzymy kolejnych lat spędzonych wspólnie w szczęściu i zdrowiu.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Złote gody

 

Przypominamy, że małżonkowie, którzy wspólnie przeżyli minimum 50 lat, mogą złożyć w USC wniosek o przyznanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalu za długoletnie pożycie małżeńskie. Dokumenty są przesyłane do urzędu wojewódzkiego, który po weryfikacji przekazuje jr do Kancelarii Prezydenta RP. Procedura trwa od 6 do 8 miesięcy. Więcej informacji udzielają pracownicy USC pod numerem tel. 44 733 52 93 lub 44 733 52 95.

 

AP

 

Państwo Łuczakowie ze wzruszeniem wspominają dzień swojego ślubuPaństwo Łuczakowie ze wzruszeniem wspominają dzień swojego ślubu

 

Małżonkom, którzy przeżyli wspólnie pięćdziesiąt lat, medale prezydenta RP wręczył wiceprezydent Łukasz PolitańskiMałżonkom, którzy przeżyli wspólnie pięćdziesiąt lat, medale prezydenta RP wręczył wiceprezydent Łukasz Politański 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl