Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Bitwa nad Bzurą trwała od 9 do 22 września 1939 rokuBitwa nad Wartą stoczona została 4 września 1939 r., zaś walki nad Bzurą trwały od 9 do 22 września 1939 roku

 

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza na wojewódzkie inscenizacje bitew nad Wartą i Bzurą. Widowiskowe rekonstrukcje historyczne organizowane są w ramach nowego projektu Urzędu Marszałkowskiego „Łódzkie Pamięta”, który w swoich założeniach ma w atrakcyjny sposób przypominać ważne wydarzenia z historii naszego regionu.

 


Pierwsza rekonstrukcja nawiązująca do walk o rzekę Wartę odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 września, między Strońskiem a Beleniem pod Zduńską Wolą. - Tę rekonstrukcję organizował niegdyś powiat zduńskowolski, niestety od dwóch lat ta wspaniała impreza się nie odbywa. Uznaliśmy, że ją przejmiemy i pokażemy państwu dużo szerzej i bardziej efektownie – tak o pomyśle powrotu do organizacji inscenizacji historycznych mówił marszałek Grzegorz Schreiber, który podczas briefingu prasowego zapowiadał nowy projekt. Rekonstrukcja, która rozpocznie się o godz. 17.00 na terenach Strońska i Belenia będzie bardzo widowiskowa. Organizatorzy duży nacisk położyli na pokaz pirotechniczny. Będzie więcej pojazdów, wojska i ludności cywilnej, nie zabraknie również samolotu.


Kolejna inscenizacja organizowana w ramach projektu „Łódzkie Pamięta” odbędzie się w kolejną sobotę, tj. 11 września. Tym razem wszyscy, którzy wybiorą się na Stary Rynek w Łowiczu obejrzą rekonstrukcję nocnego epizodu obrony miasta przed wojskami niemieckimi. Pokazany zostanie moment, w którym Polacy się wycofują, ludność cywilna ucieka, są niszczone budynki. Będzie dużo wybuchów i strzelaniny. Wszystko rozpocznie się o godz. 20:30.


Obydwu inscenizacjom będzie towarzyszyć wystawa sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenia honorowym patronatem objęli Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński.

 

AP

 

 

Plakat promujący rekonstrukcje Bitwy nad BzurąPlakat promujący rekonstrukcje Bitwy nad Bzurą

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl