Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Uczestnicy uroczystości wrześniowych złożyli kwiaty przy Pomniku Poległych w GrocholicachUczestnicy uroczystości wrześniowych złożyli kwiaty przy Pomniku Poległych w Grocholicach

 

W pierwszy weekend września bełchatowianie wspominali bohaterów II wojny światowej. Miejskie uroczystości tradycyjnie odbyły się w Grocholicach i na Górach Borowskich. Ich uczestnicy - z prezydent Mariolą Czechowską na czele oraz wiceprezydentami Dariuszem Matyśkiewiczem i Łukaszem Politańskim - złożyli kwiaty. Były salwy honorowe i Apel Poległych.


1 września 1939 roku o świcie wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Rzeczypospolitej. O godzinie 4.35 pierwsze bomby spadły na Wielun, a kilka minut później pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Westerplatte. W ten sposób rozpoczęła się największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.


Pamięć o wydarzeniach sprzed 82 lat jest nadal żywa. By uczcić walczących i poległych w obronie Ojczyzny, bełchatowianie każdego roku w pierwszy wrześniowy weekend spotykają się w Grocholicach i u stóp Gór Borowskich. W miejskich uroczystościach udział biorą kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz bełchatowskich szkół.


Obchody tradycyjnie rozpoczęły się w sobotę, 4 września, mszą świętą w parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach, po której - wzorem lat ubiegłych - wręczona została „Rogatywka ppor. Zawilskiego”. W tym roku kapituła doceniła pracę Janusza Stasiaka na rzecz kultywowania historii i tradycji oręża polskiego oraz propagowania wartości patriotycznych. Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny przy ul. Tylnej, gdzie miała miejsce część patriotyczna uroczystości. Były Apel Poległych, salwa honorowa oraz okolicznościowe przemówienia.


Prezydent Mariola Czechowska podziękowała bełchatowianom za pielęgnowanie tradycji i krzewienie idei patriotyzmu. Podkreśliła również, że każdego roku spotykamy się w Grocholicach, aby przypomnieć o heroicznej walce za Ojczyznę oraz oddać hołd żołnierzom i wszystkim poległym. Ostatnim punktem sobotnich uroczystości było złożenie kwiatów przy pomniku Poległych w Obronie Ojczyzny.

 

>>> Zobacz fotorelację: Uroczystości wrześniowe 2021 - Grocholice


Druga część obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej miała miejsce w niedzielę, 5 września. W miejscu jednej z największych bitew kampanii wrześniowej 1939 roku, u podnóża Gór Borowskich, zebrali się mieszkańcy Bełchatowa oraz pobliskich miejscowości, a także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich, harcerze, strażacy, uczniowie szkól, rolnicy i górnicy. Po przemówieniach i uroczystej mszy polowej odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową, po czym złożono wieńce pod pomnikiem Obrońców Gór Borowskich.

 

>>> Zobacz fotorelację: Uroczystości wrześniowe 2021 - Góry BorowskiePrzypomnijmy, że Bitwa pod Borowską Górą często nazywana jest „Piotrkowskimi Termopilami". Walki między 4. niemiecką dywizją pancerną, a jednostkami Armii Łódź i GO Piotrków trwały od 2 do 5 września 1939 roku. Po przerwaniu obrony polskiej pod Częstochową, obszar ten miały zabezpieczyć wybrane jednostki Armii Łódź, aby chronić inne jednostki operacyjne głównej armii. Do obrony tego ważnego punktu strategicznego wyznaczono 2 pułk piechoty Legionów (płk Ludwika Czyżewskiego) i 301. batalion czołgów (majora Edmunda Karpowa). Zaciekłe walki trwały 4 dni, szczyt przechodził kilkakrotnie z rąk do rąk. Dochodziło do starć na bagnety, obie strony poniosły spore straty. W obronie Gór Borowskich zginęło 663 polskich żołnierzy, w tym co najmniej 16 oficerów.

 

Uroczystości wrześniowe zorganizowała prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska wspólnie z wójtem gminy Wola Krzysztoporska Romanem Drozdkiem, proboszczem parafii pw. Wszystkich Świętych ks. Dariuszem Piwowarem oraz Związkiem Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego JS 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego.AP

 

Prezydent Mariola Czechowska podkreślała, jak ważna jest pamięć o poległych w walce o wolność OjczyznyPrezydent Mariola Czechowska podkreślała, jak ważna jest pamięć o poległych w walce o wolność Ojczyzny

 

Podczas uroczystości wrześniowych oddano salwę honorowąPodczas uroczystości wrześniowych oddano salwę honorową

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl