Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Dzień bez Samochodu to okazja, aby samochód zamienić na rower lub emzetkę; fot./archiwumDzień bez Samochodu to okazja, aby samochód zamienić na rower lub emzetkę; fot./archiwum

 

W środę, 22 września, obchodzić będziemy Europejski Dzień bez Samochodu. Zachęcamy, by właśnie tego dnia skorzystać z alternatywnych środków transportu np. z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

 

 

 

Liczba samochodów w Polsce gwałtownie rośnie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego 30 czerwca 2018 roku zarejestrowanych było niemal 30 milionów pojazdów, z czego 22,5 mln to samochody osobowe. Dla porównania w 2004 roku liczby te były niemal dwukrotnie niższe. Podobnie sytuacja wygląda w innych państwach europejskich. Tak duży i szybki wzrost liczby samochodów przekłada się bezpośrednio na jakość powietrza oraz ilość spalin, jakie emitowane są do atmosfery. Problem ten został dostrzeżony w Europie dwie dekady temu. W 2002 roku zorganizowano pierwszą kampanię pod nazwą Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Od tego czasu jest ona przeprowadzana co roku. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Zeroemisyjność dla każdego”.

 

>>> Czytaj: ETZT - wybierz rower zamiast samochoduETZT - wybierz rower zamiast samochodu


Finałem trwającego od 16 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie obchodzony w środę, 22 września, Dzień bez Samochodu. Jego idea jest niezwykle prosta – chodzi o to, by na dobę zrezygnować z jazdy autami. Jak więc dotrzeć do pracy, szkoły lub na zakupy? Można na przykład komunikacją publiczną, która w naszym mieście jest darmowa, lub rowerem.


 

 

AP

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl