Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

  Przy placu Wolności 10 swoją siedzibę miało Muzeum Regionalne Przy placu Wolności 10 swoją siedzibę miało Muzeum Regionalne

Kamienica przy Placu Wolności 10 w październiku otworzy swoje podwoje dla bełchatowian. W budynku, który miasto przekazało MCK-owi, odbywać się będą m.in. zajęcia dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W planach są także warsztaty kulinarne realizowane w ramach Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych. 

 

Plac Wolności i całe śródmieście to miejsca szczególne w historii Bełchatowa bliskie bełchatowianom. By ponownie tętniły życiem, miasto przeprowadziło ich rewitalizację, w ramach której wyremontowanych zostało dziesięć tzw. Kamienic Tkaczy, a sam plac zyskał nowe oblicze. Ostatnim elementem projektu była przebudowa kamienicy przy Placu Wolności 10. W ramach prac dobudowane zostało piętro i teraz budynek jest dwukondygnacyjny.

 

Na parterze znalazły się sale warsztatów kulinarnych oraz wielofunkcyjna. Z kolei na piętrze są pomieszczenia administracyjne oraz licząca ok. 100 mkw. powierzchnia do wynajęcia. Po zakończeniu wszystkich robót kamienica została przekazana Miejskiemu Centrum Kultury, które planuje, aby już w październiku mogli z niej korzystać bełchatowianie.

 


Na parterze kamienicy organizowana będzie część zajęć (m.in. z języków obcych) dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dodatkowo powstanie tam Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych, w ramach którego MCK, wspólnie z Miejskim Centrum Pomocy Społecznej oraz Powiatowym Urzędem Pracy, prowadzić będzie cykl warsztatów kulinarnych dla osób bezrobotnych. Chodzi o ich czynną aktywizację w powrocie na rynek pracy. Usytuowana również na parterze sala warsztatowa została wyposażona w stanowiska kulinarne, które przystosowane są do szczególnych potrzeb osób niedosłyszących i poruszających się na wózkach.


Przebudowa samej kamienicy kosztowała miasto blisko 3,5 mln zł, natomiast koszt całej rewitalizacji śródmieścia to ok. 14 mln zł, z czego ponad 9 mln zł to środki unijne. Do inwestycji dołożyła się również Gmina Kleszczów, która na ten cel przekazała dofinansowanie w wysokości 669,5 tys. zł.

 

Sale przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnychSale przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych

 Z obiektu korzystać będzie między innymi Uniwersytet Trzeciego Wieku Z obiektu korzystać będzie między innymi Uniwersytet Trzeciego Wieku

Z obiektu mieszkańcy korzystać będą od października Z obiektu mieszkańcy korzystać będą od października

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl