Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Przywrócenie połączeń kolejowych może pozwolić na szybszy rozwój Bełchatowa oraz regionuPrzywrócenie połączeń kolejowych może pozwolić na szybszy rozwój Bełchatowa oraz regionu

 

Trwają prace nad opracowaniem koncepcji połączenia kolejowego relacji Bełchatów – Piotrków Trybunalski. Studium, które opracowuje polsko-hiszpańskie konsorcjum Idom, ma być gotowe do połowy października. Mieszkańcy, zainteresowani tematem powrotu kolei do Bełchatowa mogą wziąć w spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się online w środę, 6 października.


Modernizacja linii kolejowej nr 24 z Bełchatowa do Piotrkowa z jej przedłużeniem do Bogumiłowa w gminie Kleszczów to jeden z trzech projektów zgłoszonych przez województwo łódzkie do rządowego programu Kolej Plus. Zakłada on przebudowę 34 kilometrów istniejącej trasy, a także budowę ponad 7 kilometrowego nowego torowiska do Bogumiłowa.


O inwestycję wspólnie zabiegają prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz wójt gminy Kleszczów. Złożony przez nich wniosek przeszedł pozytywnie weryfikację i został zakwalifikowany do drugiego etapu naboru, w którym trzeba przygotować wspomniane studium planistyczno- -prognostyczne. Ma ono m.in. analizować warianty przebiegu trasy z różnymi opcjami prędkości, w jakim stopniu można wykorzystać istniejącą linię kolejową, jaką infrastrukturę trzeba zbudować, ile torów powinno powstać. Wnioski płynące z tej analizy pozwolą dokładniej oszacować koszty modernizacji linii kolejowej nr 24, ocenić prognozy ruchu pasażerskiego czy wpływ tej inwestycji na połączenie Bełchatowa ze stolicą województwa.


Przygotowanie takiego studium to ważny, ale też niezbędny krok, by walczyć o miliony z rządowego programu Kolej Plus. Wykonana koncepcja będzie podstawą do dalszej realizacji projektu, wyboru optymalnego wariantu oraz określenia wskaźników potrzebnych do oceny i rankingowania tej inwestycji w ramach rządowego programu Kolej Plus. Koszty opracowania studium dla „Modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów” pokryją wspólnie trzy samorządy. Czas na opracowanie koncepcji wykonawca ma do października tego roku.

 

- Modernizacja i wydłużenie linii w kierunku zachodnim pozwoli na większe otwarcie Bełchatowa na ruch kolejowy, a w konsekwencji ściągnięcie do naszego miasta nowych inwestorów i turystów. To także możliwość dojazdu do pracy i większy dostęp do usług zdrowotnych, społecznych i kulturalnych. Przywrócenie kolei do Bełchatowa oznacza szybki rozwój zarówno naszego miasta, jak i całego regionu – podkreśla prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. – Kolej to również jeden z najwygodniejszych i najbardziej ekologicznych sposobów przemieszczania się. To jeden z ważniejszych elementów zrównoważonego transportu, który świadczy o nowoczesności i właściwym kierunku rozwoju województwa łódzkiego – dodaje prezydent Czechowska.


Prace związane z opracowaniem dokumentu są mocno zaangażowane. Mieszkańcy zainteresowani ich przebiegiem, mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjnym, które organizuje wykonawca studium – konsorcjum Idom. Spotkanie, które odbędzie się w środę, 6 października, będzie mieć formę online. Będzie można je obejrzeć na żywo na profilu YT www.youtube.com/c/IDOMPoland. Początek transmisji o godz. 18:00.


ADA/AP

 

W sprawie modernizacji linii nr 24 prezydent Czechowska podpisała porozumienie z Marszałkiem Województwa oraz gminą Kleszczów; fot./sierpień 2020W sprawie modernizacji linii nr 24 prezydent Czechowska podpisała porozumienie z Marszałkiem Województwa oraz gminą Kleszczów; fot./sierpień 2020

 

Planowany przebieg zmodernizowanej linii 24Planowany przebieg zmodernizowanej linii 24

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl