Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

11 listopada będziemy świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli11 listopada będziemy świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli

 

Wielkimi krokami zbliżamy się do największej corocznej uroczystości patriotycznej, czyli Narodowego Święta Niepodległości. Miejskie uroczystości odbędą się w czwartek, 11 listopada. Msza św. w intencji Ojczyzny, apel poległych i złożenie kwiatów pod posągiem marszałka Józefa Piłsudskiego to najważniejsze punkty obchodów. Nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących – zarówno kulturalnych, jak i sportowych.


Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych dla każdego Polaka. Po 123 latach zaborów naznaczonych niewolą, cierpieniem i walką kilku pokoleń rodaków, nasza Ojczyzna odzyskała upragnioną wolność. Pamięć wszystkich, którzy walczyli o tę wolność właśnie bełchatowianie tradycyjnie uczczą 11 listopada. Główne miejskie uroczystości rozpoczną się uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie w samo południe w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Czyżewskiego.


Po liturgii mieszkańcy przejdą na Plac Wolności, gdzie odbędzie się część patriotyczna. Będzie wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, apel poległych, złożenie kwiatów pod posągiem marszałka Józefa Piłsudskiego i okolicznościowe przemówienia. Tradycyjnie podczas bełchatowskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości uroczystą przysięgę złożą nowi członkowie Jednostki Strzeleckiej 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego.

 

Miejskie obchody Święta Niepodległości, to także wydarzenia towarzyszące. W piątek, 5 listopada, o godz. 18:00, w Muzeum Regionalnym otwarta zostanie najnowsza wystawa bełchatowskiego koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Eksponowane medale prezentować będą „Polskie drogi do niepodległości”. Z kolei we wtorek, 9 listopada, bełchatowianie spotkają się w parku Olszewskich, aby pobiec w XVIII Biegu Niepodległości.


>>> Czytaj: Uczcij niepodległość na sportowo


Z kolei 11 listopada, poznamy laureatów tegorocznego, XXI Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”. Początek koncertu w sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Gigantów Mocy rozpocznie się o godz. 16:00.


Organizatorami miejskich obchodów Święta Niepodległości są: prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, parafia św. Stanisław Biskupa i Męczennika oraz Związek Strzelecki „Strzelec”.

 

Koncert patriotyczny


Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Bełchatowie (na os. Olsztyńskim) odbędzie się koncert, podczas którego będzie można wysłuchać pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu zespołu Twierdza Pamięć. Koncert zatytułowany „Z wami szła Polska prawdziwa” odbędzie się w niedzielę, 14 listopada, o godz. 15:30.

 

AP

 

Plakat dotyczący obchodów Narodowego Święta NiepodległościPlakat dotyczący obchodów Narodowego Święta Niepodległości

 

Plakat promujący koncert "Z wami szła Polska prawdziwa"Plakat promujący koncert "Z wami szła Polska prawdziwa"

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl