Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Zmiany zasad bezpieczeństwa sanitarnego będą obowiązywać od 15 grudniaZmiany zasad bezpieczeństwa sanitarnego będą obowiązywać od 15 grudnia

 

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w obostrzeniach, które wejdą w życie od 15 grudnia. W okresie świąt i po nich dzieci w szkołach przejdą na nauczanie zdalne. Oprócz tego będą obowiązywały między innymi obniżone limity w miejscach użyteczności publicznej. Dodatkowo rząd wprowadza obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących ma COVID-19.

 

 

Na konferencji prasowej we wtorek, 7 grudnia, minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał szczegóły dotyczące nowych obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. - Sytuacja jest ustabilizowana, te liczby zakażeń są na bardzo zbliżonym poziomie. Scenariusz, kiedy ta liczba będzie się utrzymywała, a nie malała jest poważnym zagrożeniem dla systemu opieki zdrowotnej. Musimy podjąć decyzje nieco bardziej radykalne i zaostrzyć regulacje – mówił szef resortu zdrowia.


Od 15 grudnia do 30 proc. obniżone zostaną limity obłożenia w restauracjach, barach i hotelach. Identyczne zasady obowiązywać będą w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Dodatkowo w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów opublikowanym w Dzienniku Ustaw, w lokalach gastronomicznych musi być zachowana minimum 1,5-metrowa odległość między stolikami.

 

To nie wszystkie zmiany zasad bezpieczeństwa sanitarnego, jakie wprowadza rząd. Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. Natomiast 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 r. ograniczenie to nie będzie obowiązywać przy maksymalnej liczbie 100 gości.

 

Ważne! Przekroczenie limitów może być możliwe dla osób zaszczepionych, ale tylko w przypadku, gdy przedsiębiorca wykaże, że weryfikuje certyfikaty covidowe.

 

Podczas konferencji przekazano także informację, że od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla domowników osób chorujących na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu, domownik będzie zwolniony z odbycia kwarantanny.


Zmiany w obostrzeniach dotyczą także szkół. W okresie okołoświątecznym, czyli od 20 grudnia do 9 stycznia, we wszystkich szkołach podstawowych oraz średnich prowadzone będzie nauczanie zdalne. Nie będzie to dotyczyć przedszkoli i żłobków.

 

Zmiany, które wejdą w życie od 15 grudnia:

 

  • obniżenie limitu obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach do 30 proc.,
  • obniżenie limitu do 30 proc. w kinach, teatrach, obiektach sakralnych i sportowych,
  • w kinach dodatkowo zakaz konsumpcji,
  • zamknięte kluby i dyskoteki. 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie nie będzie to obowiązywać przy maksymalnej liczbie 100 osób,
  • obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy. W przypadku negatywnego wyniku testu - zwolnienie z kwarantanny.


Przekroczenie limitów może być możliwe dla osób zaszczepionych, ale tylko, gdy przedsiębiorca wykaże, że weryfikuje certyfikaty covidowe.

 

Ministerstwo zdrowia poinformowało także, że od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych i nauczycieli będą mieć obowiązek szczepień. - Perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy – tłumaczył minister Niedzielski.

 

AP

 

Aktualnie obowiązujące dodatkowe zasady bezpieczeństwaNowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl