Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

O budowie wschodniej obwodnicy, mówiono podczas konferencji prasowej w bełchatowskim urzędzie  O budowie wschodniej obwodnicy, mówiono podczas konferencji prasowej w bełchatowskim urzędzie

 

Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował dzisiaj, tj. 22.12.2021 r, że rząd przekaże 62,4 mln zł na budowę wschodniej obwodnicy Bełchatowa. -To dobre wiadomości dla naszego miasta i jego mieszkańców – mówił wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz podczas zwołanej w Urzędzie Miasta konferencji prasowej.

 

 Oprócz władz miasta reprezentowanych przez Wiceprezydenta Miasta  Dariusza Matyszkiewicza, Piotra Wysockiego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bełchatowie, na konferencji  obecni byli również parlamentarzyści: posłowie Anna Milczanowska i Grzegorz Lorek, senator Wiesław Dobkowski oraz Zbigniew Ziemba Wicemarszałek Województwa Łódzkiego. Bełchatowska inwestycja zaplanowana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 484, znalazła się wśród 51 obwodnic, które będą współfinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Obwodnicę wschodnią Bełchatowa wybuduje Wojewódzki Zarząd Dróg w Łodzi. Dofinansowanie z RFRD wyniesie 50 proc. wartości zadania. Jak podaje kancelaria premiera, koszt tej inwestycji oszacowany został na ponad 125 mln zł. W 2022 r. przewidziana kwota dofinansowania z funduszu to 20 mln zł, 21 mln zł w roku następnym oraz blisko 21,5 mln zł w 2024 roku.  

 

- Będzie to obwodnica miasta Bełchatowa przekraczająca 8 km długości, co znacząco zmieni komunikację i jakość życia mieszkańców. Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia tej inwestycji już w styczniu. Postępowanie przetargowe będzie realizowane w pierwszym półroczu 2022 r. Do końca czerwca będziemy w stanie wyłonić wykonawców i rozpocząć pierwszy bardzo ważny etap zadania. Współpraca z samorządem lokalnym miasta Bełchatowa i parlamentarzystami ziemi piotrkowskiej i bełchatowskiej skutkuje dobrymi rozstrzygnięciami, z których korzystać będą mieszkańcy Bełchatowa  -  mówił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa.

 

- Jeszcze raz ogromne podziękowania za coś, co nazywa się skutecznością. Te 51 obwodnic, które są wpisane w program rządowy, nie bierze się znikąd. To nie jest tak, że dzisiaj bez zaangażowania czy starania się te pieniądze się pozyskuje. Ogromne podziękowania zarówno dla naszych parlamentarzystów, marszałka województwa i radnych sejmiku, którzy zatwierdzili budżet województwa, obejmujący również środki na budowę obwodnicy wschodniej Bełchatowa — podkreśla Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

 

-  Ja pamiętam jak w latach 2006 – 2007, kiedy byłem w sejmiku, zabiegałem o budowę tej obwodnicy. Wtedy zarząd województwa powiedział mi, że najpierw musi być obwodnica północna, a później dopiero ta. W tej chwili mamy obwodnicę północną i czas najwyższy na wschodnią. Mam nadzieję, że będzie służyła długo mieszkańcom Bełchatowa. Dziękuję wszystkim, którzy zabiegali o jej budowę — dodaje senator Wiesław Dobkowski.

 

 - Nie byłoby to możliwe,  gdyby nie determinacja samorządu bełchatowskiego, pani prezydent i jej zespołu, łącznie z radnymi miejskimi. Samorząd Bełchatowa zrobił bardzo dużo ze swojej strony. Cieszymy się, że dzisiaj pan premier Morawiecki  ogłosił program budowy obwodnic z budżetem 2 mld 400 mln zł na budowę obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich , w tym inwestycji z Bełchatowa -podkreśla poseł Anna Milczanowska.

  

- Okazuje się, że Bełchatów to nadal ważne miejsce, chcemy, by się rozwijał. Przy wsparciu pana premiera, posłów, szczególnie Prawa i Sprawiedliwości, pokazujemy, że to nadal jest silny ośrodek — dodał poseł Grzegorz Lorek.

 

- Liczę na to, że ze wschodnią obwodnicą będzie tak jak z północna, gdzie obserwujemy ożywienie gospodarcze i duże zainteresowanie naszymi terenami inwestycyjnymi – podkreślał Piotr Wysocki, przewodniczący bełchatowskiej rady.    

 

Wschodnia obwodnica miasta ma mieć długość ok. 8 km i spowodować, że ciężki transport z kierunków: Łódź, Łask, Kamieńsk ominie ścisłe centrum. Dodatkowo to rozwiązanie komunikacyjne pozwoliłoby, na rozładowanie ruchu w godzinach szczytu, związanego z dojazdem pracowników do zagłębia górniczo-energetycznego.

 

 

KR

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl