Kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian złożyła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska wraz z wiceprezydentami Dariuszem Matyśkiewiczem i Łukaszem Politańskim
Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zważając na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, tegoroczne obchody mają szczególny wymiar. Tak jak przed laty żołnierze wyklęci, tak dziś wielu Ukraińców walczy o niepodległość swojej Ojczyzny z rosyjskim najeźdźcą. Bełchatowianie uczcili pamięć żołnierzy wyklętych. Delegacje wraz z prezydent Mariolą Czechowską złożyły kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian. W parafii farnej odprawione zostało nabożeństwo.
Głównym punktem miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była msza św., która odprawiona została w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (ul. Kościuszki 2). Chwilę wcześniej przedstawiciele samorządu wraz z prezydent Mariolą Czechowską oraz wiceprezydentami Dariuszem Matyśkiewiczem i Łukaszem Politańskim na czele, a także delegacje stowarzyszeń, organizacji, szkół i miejskich placówek złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian, który znajduje się przy parafii farnej.
Podczas uroczystości zwrócono uwagę, że wydarzenia, jakie mają obecnie miejsce w Ukrainie, nadają tegorocznym obchodom wymiar szczególny. Nasi sąsiedzi zostali bowiem brutalnie zaatakowani przez Federację Rosyjską. Wielu Ukraińców, podobnie jak żołnierze niezłomni przed laty, stanęło do heroicznej walki o swój kraj z rosyjskim agresorem.
>>> Zobacz fotorelację: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bełchatowie zaplanowano także kilka wydarzeń towarzyszących. W najbliższy piątek, 4 marca, w Szkole Podstawowej nr 8 będzie można wysłuchać montażu zatytułowanego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Akademia rozpocznie się o godz. 11:00.
Dwa dni później, w niedzielę 6 marca, punktualnie w południe wystartuje „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Imprezę wspólnie z miastem organizuje Miejskie Centrum Sportu. Biegacze będą mieć do wyboru dwa dystanse. Pierwszy z nich liczyć będzie symboliczne 1963 metry, co jest nawiązaniem do roku śmierci ostatniego z wyklętych. Drugi bieg odbędzie się natomiast na długości 5 km. Trasy obydwu prowadzić będą na terenach bełchatowskiego nadleśnictwa.
Ostatnie z zaplanowanych wydarzeń to konkurs z wiedzy o żołnierzach niezłomnych. Uczniowie szkół średnich spotkają się w bełchatowskim muzeum o godz. 10:00. Konkurs tradycyjnie organizuje Centralne Archiwum Strzeleckie.
AP
Hołd żołnierzom wyklętym oddali także bełchatowscy harcerze
Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały miejsce w parafii farnej