Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Kwiaty pod pomnikiem Pamięcu Bełchatowian złożyła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska wraz z wiceprezydentami Dariuszem Matyśkiewiczem i Łukaszem PolitańskimKwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian złożyła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska wraz z wiceprezydentami Dariuszem Matyśkiewiczem i Łukaszem Politańskim

 

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zważając na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, tegoroczne obchody mają szczególny wymiar. Tak jak przed laty żołnierze wyklęci, tak dziś wielu Ukraińców walczy o niepodległość swojej Ojczyzny z rosyjskim najeźdźcą. Bełchatowianie uczcili pamięć żołnierzy wyklętych. Delegacje wraz z prezydent Mariolą Czechowską złożyły kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian. W parafii farnej odprawione zostało nabożeństwo.

  

Głównym punktem miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była msza św., która odprawiona została w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (ul. Kościuszki 2). Chwilę wcześniej przedstawiciele samorządu wraz z prezydent Mariolą Czechowską oraz wiceprezydentami Dariuszem Matyśkiewiczem i Łukaszem Politańskim na czele, a także delegacje stowarzyszeń, organizacji, szkół i miejskich placówek złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian, który znajduje się przy parafii farnej.

 

Podczas uroczystości zwrócono uwagę, że wydarzenia, jakie mają obecnie miejsce w Ukrainie, nadają tegorocznym obchodom wymiar szczególny. Nasi sąsiedzi zostali bowiem brutalnie zaatakowani przez Federację Rosyjską. Wielu Ukraińców, podobnie jak żołnierze niezłomni przed laty, stanęło do heroicznej walki o swój kraj z rosyjskim agresorem. 

 

>>> Zobacz fotorelację: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022

 

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bełchatowie zaplanowano także kilka wydarzeń towarzyszących. W najbliższy piątek, 4 marca, w Szkole Podstawowej nr 8 będzie można wysłuchać montażu zatytułowanego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Akademia rozpocznie się o godz. 11:00.


Dwa dni później, w niedzielę 6 marca, punktualnie w południe wystartuje „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Imprezę wspólnie z miastem organizuje Miejskie Centrum Sportu. Biegacze będą mieć do wyboru dwa dystanse. Pierwszy z nich liczyć będzie symboliczne 1963 metry, co jest nawiązaniem do roku śmierci ostatniego z wyklętych. Drugi bieg odbędzie się natomiast na długości 5 km. Trasy obydwu prowadzić będą na terenach bełchatowskiego nadleśnictwa.

 

Ostatnie z zaplanowanych wydarzeń to konkurs z wiedzy o żołnierzach niezłomnych. Uczniowie szkół średnich spotkają się w bełchatowskim muzeum o godz. 10:00. Konkurs tradycyjnie organizuje Centralne Archiwum Strzeleckie.

 

AP

 

 Hołd żołnierzom wyklętym oddali także bełchatowscy harcerzeHołd żołnierzom wyklętym oddali także bełchatowscy harcerze

 

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały miesce w parafii farnejGłówne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały miejsce w parafii farnej

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl