Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Biało-czerwone flagi wywieszone zostały m.in. przy wejściach do blokówBiało-czerwone flagi wywieszone zostały m.in. przy wejściach do bloków

 

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia Polacy wyrażają szczególny szacunek dla barw narodowych. Na budynkach urzędu miasta i miejskich placówek, a także na bełchatowskich ulicach powiewają biało-czerwone flagi.

 

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Warto wiedzieć, że kolory biały i czerwony oficjalnie uznano za barwy narodowe 3 maja 1792 roku. Wynikają one z herbu Polski, czyli białego orła na czerwonym tle. Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony na mocy ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej z 20 lutego 2004 roku. Święto obchodzone jest między 1 maja (tzw. Świętem Pracy oraz rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej) i 3 maja (Świętem Konstytucji 3 Maja). Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.


W Bełchatowie, podobnie jak w każdej polskiej miejscowości, w miejscach publicznych wywieszono flagi narodowe. Biało-czerwone barwy pojawiły się na budynkach urzędu miasta, miejskich placówkach czy innych budynkach użyteczności publicznej. Widać je na bełchatowskich ulicach, ale nie tylko. Bełchatowianie również licznie pokazują przywiązanie do symboli narodowych, wywieszając polskie flagi w swoich oknach, na balkonach czy przed swoimi domami.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2023

 

Przypomnijmy także, że jutro będziemy świętować 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Główne uroczystości patriotyczne odbędą się w kościele na os. Dolnośląskim. O godz. 11:30 pod tablicą pamiątkową złożone zostaną kwiaty, później odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja to również wydarzenia sportowe i kulturalne. O wszystkich piszemy w naszym artykule: Rocznica konstytucji. Patriotycznie i sportowo.

 

AP

 

Także przy budynkach urzędu miasta zawisły flagi RPTakże przy budynkach urzędu miasta zawisły flagi RP

 

 Polskie flagi powiewają także na bełchatowskich ulicachPolskie flagi powiewają także na bełchatowskich ulicach

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl