Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Miasto od lat finansuje patrole ponadnormatywne bełchatowskiej policjiMiasto od lat przekazuje pieniądze na ponadnormatywnepatrole bełchatowskiej policji

 

- Udało się nam znacząco ograniczyć przestępczość, szczególnie tę najbardziej uciążliwą dla mieszkańców – tak stan porządku i bezpieczeństwa publicznego w naszym mieście w 2022 roku podsumowuje komendant bełchatowskiej policji insp. Grzegorz Czubakowski. Szczegółowe informacje na ten temat znalazły się w raporcie, jaki funkcjonariusze przedstawili miejskim radnym podczas lutowej sesji.

 

Jednym z punktów raportu była sytuacja na bełchatowskich drogach. Wynika z niego, że w 2022 roku było mniej wypadków i kolizji. Jak podkreśla wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz, policyjne statystyki dotyczące sytuacji na miejskich ulicach są dobre.

 


- Ilość zdarzeń nie wzrasta, a na wielu drogach odnotowujemy ich spadek. Jestem przekonany, że to wynik wspólnych działań miasta i policji. Każdego roku dokładamy starań, by to bezpieczeństwo na naszych drogach poprawić. W tym celu m.in. montujemy tzw. wyspy przy przejściach dla pieszych, doświetlamy kolejne „zebry”, ale także na dbamy o dobry stan infrastruktury drogowej – mówi wiceprezydent Matyśkiewicz.


By bełchatowskie ulice były jeszcze bardziej bezpieczne, podejmowane są także inne działania prewencyjne, jak chociażby akcja rozdawania kamizelek odblaskowych czy organizowanie spotkań z dziećmi, młodzieżą i starszymi bełchatowianami. Znajomość bowiem przepisów ruchu drogowego ma kluczowe znaczenie także dla bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, czyli pieszych i rowerzystów.


Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa mieszkańców są także patrole ponadnormatywne, na które w ubiegłym roku miasto przeznaczyło 20 tys. zł. Dzięki miejskiemu wsparciu funkcjonariusze zrealizowali prawie 600 godzin dodatkowych służb, w trakcie których m.in. patrolowano ulice, zabezpieczano imprezy, a także kontrolowano place zabaw, okolice przedszkoli i boiska szkolne. Pozyskane w trakcie takich kontroli informacje przekazywali na bieżąco dzielnicowym.

 


- To dobra praktyka, dlatego również w tym roku będziemy chcieli przeznaczyć pieniądze na takie patrole. To kolejne ze zdecydowanych działań Pani Prezydent właśnie w tym kierunku, aby nasi mieszkańcy czuli się w Bełchatowie bezpieczni – dodaje wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.


Z policyjnego raportu wynika również, że w 2022 roku przestępczość w naszym mieście wyraźnie spadła. Odnotowano prawie 300 zdarzeń mniej niż rok wcześniej. Znacznie lepsza była też wykrywalność przestępstw gospodarczych, z których spory odsetek stanowią te związane z działalnością oszustów i złodziei internetowych. - Cyberprzestępczość to coraz większy problem, nie tylko w Bełchatowie. W walce z nią skupiamy się nie tylko na wykrywaniu sprawców, ale również szeroko prowadzonym działaniom profilaktycznym i edukacyjnym. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami bełchatowskich szkół, bo to właśnie młodzież często pada ofiarą przestępców. Funkcjonariusze z Zespołu Profilaktyki i Przestępstw ds. Nieletnich prowadzą w szkołach pogadanki, współpracują z pedagogami, nauczycielami i dyrektorami – podkreśla komendant KPP w Bełchatowie insp. Grzegorz Czubakowski.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl