Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Zakup elektrycznego autobusu to kolejne z proekologicznych działań prezydent Marioli CzechowskiejZakup elektrycznego autobusu to kolejne z proekologicznych działań prezydent Marioli Czechowskiej

 

Tabor MZK powiększy się o kolejny autobus elektryczny. Prezydent Mariola Czechowska podpisała umowę z firmą Solaris. Nowy elektryk wyjedzie na bełchatowskie ulice w drugiej połowie przyszłego roku.


Przyjazne środowisku, ciche i wygodne – takie są trzy emzetki, którymi od kilku już lat jeżdżą pasażerowie bełchatowskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji. Teraz dołączy do nich czwarty elektryk. Miasto podpisało bowiem umowę na zakup kolejnego autobusu z firmą Solaris.


Nowa emzetka kosztować będzie niemal 4 mln zł. Na jej zakup miasto pozyskało blisko 2,7 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. To prawie 70 proc. kosztów.

 

 

- Dzięki tej dotacji możemy kupić kolejny nowoczesny i przyjazny środowisku autobus. Jestem przekonana, że ekologiczne autobusy, w które inwestujemy od kilku lat, przyczynią się do zmniejszenia emitowanych do atmosfery spalin. Bo troska o środowisko i wszystko, co związane z programem antysmogowym są mi bardzo bliskie – mówi prezydent Mariola Czechowska.

 

Niskopodłogowy autobus nowej generacji będzie mieć długość 12 metrów, 24 miejsca siedzące i 48 stojących (jeśli autobusem będzie jechać osoba na wózku inwalidzkim, wówczas liczba miejsc stojących spadnie do 42). – Wizualnie autobus będzie identyczny, jak poprzednie trzy, które dostarczyliśmy do Bełchatowa. Zostanie on jednak wyposażony w mocniejszą baterię o pojemności 300 kWh oraz złącze plug-in, które umożliwi ładowanie poprzez ładowarkę znajdującą się na terenie zajezdni. W pełni naładowane bateria zapewni zatem większy zasięg, bo nawet 240 km. Rozwiązania technologiczne zastosowane w naszym elektryku pozwalają także na doładowywanie baterii w czasie jazdy – tłumaczy Krzysztof Musiał, dyrektor do spraw sprzedaży w firmie Solaris.


Zgodnie z zapisami umowy, na dostarczenie autobusu elektrycznego firma Solaris ma 10 miesięcy. Oznacza to, że na bełchatowskie ulice nowa emzetka wyjedzie najprawdopodobniej w październiku przyszłego roku. – Mamy już kilkuletnie doświadczenie z autobusami Solarisa i jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej współpracy. Te trzy emzetki, które użytkujemy od trzech lat, sprawują się bardzo dobrze – mówi prezes bełchatowskiego MZK Ireneusz Owczarek.

 

AP

 

 Nowa elektryczna emzetka przyjedzie do Bełchatowa prawdopodobnie w październiku przyszłego rokuNowa elektryczna emzetka przyjedzie do Bełchatowa prawdopodobnie w październiku przyszłego roku

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl