Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Krew to wyjątkowy lek, którego niczym nie można zastąpićKrew to wyjątkowy lek, którego niczym nie można zastąpić

 

Mobilną zbiórkę krwi organizuje w Bełchatowie łódzkie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ambulans przyjedzie do naszego miasta w czwartek, 11 sierpnia i stanie na placu przy ul. Kolejowej 4. Akcja potrwa od godz. 12:00 do 15:00.

 

Wakacje to czas, kiedy stany magazynowe krwi spadają, a Centra Krwiodawstwa w całym kraju potrzebują wsparcie. Jak można przeczytać na stronie łódzkiego RCKiKwww.krwiodawstwo.pl, na ten moment pilnie potrzebna jest krew grupy Brh-. Niskie i średnie stany są także 0rh+, Arh-, ABrh-. Dlatego banki krwi apelują o oddawanie tego drogocennego płynu, który ratuje ludzkie życie.

 

Szansa, by oddać krew, będzie już 11 sierpnia. Podczas mobilnej zbiórki, którą organizuje wspomniane już łódzkie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Trzeba jednak pamiętać, żeby zostać krwiodawcą, trzeba spełnić kilka kryteriów. Wśród nich m.in. wiek – dawcą mogą być osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia (osoba po raz pierwszy oddająca krew do 60 lat). Trzeba też ważyć co najmniej 50 kg i być zdrowym – krwią nie mogą się podzielić np. osoby mające wady serca, niewydolność krążenia, cukrzycę czy choroby tarczycy (pełna lista schorzeń dyskwalifikujących z krwiodawstwa dostępna TUTAJ: https://krwiodawstwo.pl/dla-krwiodawcy/kto-moze-oddawac/). Jeśli w ostatnim czasie dawca miał usuniętego zęba, brał antybiotyki albo chorował na grypę czy infekcje grypopochodne musi wstrzymać się z oddaniem krwi. Podobnie dzieje się, gdy miał wykonywany tatuaż, piercing, zabiegi operacyjne, jest w ciąży lub karmi piersią.

 

Honorowi dawcy krwi mogą liczyć na różnego rodzaju przywileje. Wśród nich, m.in. ulga podatkowa, obsługa poza kolejnością w przychodniach i aptekach, wolny dzień w pracy w dniu oddawania krwi.

 

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi: http://www.krwiodawstwo.pl/

 

ADA

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl