Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Inwestycje, nowe miejsca pracy, milionowe dotacje i pomoc Ukrainie - taki był 2022 rok w naszym mieścieInwestycje, nowe miejsca pracy, milionowe dotacje i pomoc Ukrainie - taki był 2022 rok w naszym mieście

 

Miniony rok był dla budżetu miasta trudny i wymagający odpowiedzialnych decyzji. Dzięki trzymaniu dyscypliny finansowej i pozyskaniu milionów złotych dotacji, udało się zrealizować wiele ważnych dla miasta i mieszkańców inwestycji. Mowa m.in. o remontach dróg i osiedlowych chodników, budowie miejskiego oświetlenia, a także modernizacji miejskich placówek oświatowych. 2022 rok pełen był także wyzwań pod kątem spraw społecznych, które zintegrowały mieszkańców, instytucje, organizacje i stowarzyszenia. Można zatem śmiało powiedzieć, że był to rok niełatwy, ale z całą pewnością udany dla Bełchatowa.

 

Prezydent Mariola Czechowska o mijającym 2022 roku

 

Większe i mniejsze zadania drogowe

Zakończony remont ul. Kwiatowej oraz gruntowna przebudowa ośmiu ulic na Binkowie to zdecydowanie największe inwestycje drogowe 2022 roku w Bełchatowie. Ich koszt ok. 30 mln zł, warto jednak wspomnieć, że na te zadania miasto pozyskało ponad 20 mln zł rządowej dotacji. Ważnym zadaniem jest także dobiegająca końca budowa łącznika między dwoma największymi bełchatowskimi osiedlami - Okrzei i Dolnośląskim. W ostatnim czasie wyremontowany został fragment ul. Czyżewskiego, należy również wspomnieć o wschodniej obwodnicy Bełchatowa, której budowę rozpoczął Łódzki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Ma ona być gotowa w 2025 roku. Każdego roku miasto rezerwuje także środki na mniejsze zadania, związane z bieżącym utrzymaniem dróg i chodników. W mijającym właśnie roku wyremontowane zostały chodniki m.in. na ulicach Dzikiej, Książęcej i Opalowej. W ramach bieżącego utrzymania regularnie prowadzone są także drobne naprawy na miejskich ulicach, na które miasto w 2022 roku wydało ok. 2,6 mln zł.

 

Modernizacja miejskich szkół i przedszkoli

Największą inwestycją, jaką miasto przeprowadziło w placówkach oświatowych był bez wątpienia remont i przebudowa „Jasia i Małgosi”. Miejski żłobek zyskał nie tylko nowy wygląd, ale przede wszystkim przybyło w nim miejsc dla najmłodszych bełchatowian. Z większych prac wspomnieć należy m.in. o naprawie dachów w SP 4, 12 i 13, modernizacji bloku kuchennego w Dziewiątce. Zakończył się remont sanitariatów w Dwunastce. W każdej z placówek przeprowadzono także mniejsze prace remontowe. Mowa m.in. o malowaniu ścian w szkolnych pomieszczeniach czy wymianie zużytego sprzętu i drobnych naprawach. Wspomnieć należy także o zakupach dla szkolnych pracowni informatycznych i ekologicznych.

 

Inne ważne inwestycje

W mijającym właśnie roku miasto przeprowadziło także szereg inwestycji, które poprawiają komfort życia mieszkańców. Modernizacja miejskiej sieci cieplnej, budowa oświetlenia na Ludwikowie czy przebudowa lokali usługowych na mieszkania w Odrze to tylko niektóre. Trzeba również wspomnieć o budowie nowego bloku na ul. Podmiejskiej, gdzie w ramach SIM powstanie 16 mieszkań. Ruszyła także budowa nowej siedziby sądu rejonowego przy ul. Pabianickiej. Po jej zakończeniu miasto przebuduje stary budynek przy ul. Okrzei na lokale mieszkalne. Nadmienić należy także o remoncie Muzeum Regionalnego, miejskiego lodowiska oraz wymianie oświetlenia na kortach tenisowych na os. Dolnośląskim. Ponadto przebudowany został parku Jeziorańskiego, a na Okrzei powstał nowy plac zabaw dla najmłodszych. W tym roku zapadła także decyzja o powrocie pociągów do Bełchatowa. W ramach rządowego programu Kolej + do 2028 roku zmodernizowana zostanie linia kolejowa nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów wraz z jej wydłużeniem do Bogumiłowa.

 

Miliony dla Bełchatowa

W ramach drugiej odsłony Polskiego Ładu Bełchatów pozyskał 30 mln na realizację dwóch inwestycji. Pierwsza dotyczy budowy i modernizacji miejskich ulic. Wyremontowane mają zostać ul. Staszica, Armii Krajowej i Goetla. Drugie zadanie to modernizacja oświetlenia ulicznego w miejskich placówkach oświatowych. Nowe słupy bądź oprawy pojawiły się m.in. na Staszica, Armii Krajowej, Goetla, Czyżewskiego czy Jana Pawła II. Do tego dochodzi 18 mln zł na remont ośmiu ulic na Binkowie oraz 2,6 mln zł na zakup nowej elektrycznej emzetki. W ostatnim czasie miastopozyskało niemal 1 mln zł na remont boiska za halą sportową.

 

Nowe miejsca pracy

We wrześniu w miejskiej strefie przemysłowej swoją fabrykę otworzył DS Smith - wiodący dostawca ekologicznych opakowań tekturowych. Pracę w tym jednym z najnowocześniejszych zakładów w Europie powstało 200 nowych miejsc pracy. Inwestor deklaruje, że w firmach współpracujących zatrudnienie znaleźć może kolejnych sto. Podczas otwarcia fabryki zarząd DS Smith poinformował również, że ma w planach rozbudowę bełchatowskiego zakładu, co prawdopodobnie wiązać się będzie z powiększeniem załogi.

 

Budżet Obywatelski Bełchatowa

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 bełchatowianie ponownie mogli zgłaszać swoje obywatelskie pomysły. Do rozdysponowania było milion zł. W głosowaniu wygrały dwa zadania twarde (naukowy plac zabaw na os. Binków „Młodzi Odkrywcy” i siłownia plenerowa „Szczęśliwa 13-tka” na Przytorzu) oraz dwa miękkie (Sercański Ośrodek Rodzin i program „Zdrowy Bełchatów na PLUS”). Ich łączny koszt to ok. 800 tys. zł. Zgodnie z regulaminem BO wszystkie realizowane będą w przyszłym roku.

 

Kulturalnie i sportowo

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w naszym mieście nie brakowało wydarzeń kulturalnych i sportowych. Część z nich wróciła po pandemicznej przerwie, co z pewnością ucieszyło mieszkańców. Jak minął ten ostatni rok? Festiwal Sztuki Jabłka i Dni Bełchatowa przyciągnęły tłumy, a zaproszone gwiazdy i dodatkowe atrakcje zapewniły znakomitą rozrywkę. Tegoroczną nowością było Osiedlowe Lato w Mieście. Bez wątpienia był to strzał w dziesiątkę - przez całe wakacje gry, animacje i zabawy dla najmłodszych gościły w każdym zakątku Bełchatowa i okazały się doskonałą okazją do wesołego spędzenia czasu przez całe rodziny. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także druga nowość – I Bełchatowski Targ Nieruchomości. Nie zabrakło także wydarzeń dla nieco starszych, jak chociażby Biesiady I Bełchatowskiej Olimpiady Sportowa Seniorów. Ze sportowych wydarzeń warto przypomnieć chociażby kilka biegów z Bełchatowską Piętnastką na czele, Puchar świata w nordic walking, pumptrackowe zawody „Nie pompujesz nie jedziesz”, Czwartki Lekkoatletyczne i Grand Prix w tenisie ziemnym.

 

Pomoc społeczna i zdrowie

Wsparcie w ramach banku żywności, śniadanie wielkanocne czy miejska wigilia to bez wątpienia ważne działania, jakie co roku miasto prowadzi z myślą o najbardziej potrzebujących mieszkańcach. Nie inaczej było także i w tym. Do tego dochodzi szereg działań podejmowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jak chociażby darmowe opaski bezpieczeństwa i warsztaty dla seniorów czy wypłaty dodatków osłonowego i węglowego. Przeprowadzonych zostało także kilka akcji prozdrowotnych, m.in. badania w ramach Białego Tygodnia i mammografia.

 

Bełchatów dla Ukrainy

Miniony rok zdominowała wojna za naszą wschodnią granicą. Od pierwszego dnia brutalnego ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Bełchatów solidaryzuje się z naszymi sąsiadami. Zbiórki darów, pomoc żywnościowa i pakiety „na start” spowodowały, że około tysiąca uchodźców, których gościmy, mogło poczuć się w Bełchatowie jak w domu. Prezydent Mariola Czechowska jest w stałym kontakcie z miastami partnerskimi w Ukrainie – Jużnouikraińskiem i Zwiahelem (daw. Nowogrodem Wołyńskim). Jesienią w naszym mieście odbyło się Forum Współpracy Gospodarczej, na Ukrainę wysłane zostały agregaty prądotwórcze, w najbliższym czasie pojedzie transport środków opatrunkowych i płynów dezynfekujących.

 

AP

 

Ulica Kwiatowa została poszerzona i zyskała nową nawierzchnięUlica Kwiatowa została poszerzona i zyskała nową nawierzchnię

 

Otwarcie DS Smith w miejskiej strefie przemysłowej to kilkaset nowych miejsc pracyOtwarcie DS Smith w miejskiej strefie przemysłowej to kilkaset nowych miejsc pracy

 

Po remoncie w miejskim żłobku przybyło kilkanaście miejsc dla maluchów; fot. archiwumPo remoncie w miejskim żłobku przybyło kilkanaście miejsc dla maluchów; fot. archiwum

 

Lato na bełchatowskich osiedlach było pełne dobrej zabawyLato na bełchatowskich osiedlach było pełne dobrej zabawy

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl