Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Uczestnicy warsztatów wspólnie przygotowali ozdoby bożonarodzenioweUczestnicy warsztatów wspólnie przygotowali ozdoby bożonarodzeniowe

 

„Wigilia w tradycji polskiej i ukraińskiej” to temat projektu, jaki bełchatowski oddział PCK prowadzi wspólnie z partnerami – Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Muzeum Regionalnym. Były warsztaty ozdób świątecznych dla dzieci i dorosłych, a także wspólne pieczenie pierników. Ostatnim punktem będzie natomiast wspólna wieczerza, do której uczestnicy projektu zasiądą we wtorek, 20 grudnia.


W tym roku czas bożonarodzeniowy jest wyjątkowy. To kolejne bowiem święta, po Wielkiej Nocy, które kilka milionów obywateli Ukrainy spędzi poza swoimi domami. W wyniku rosyjskiej agresji musieli oni bowiem uciekać przed działaniami wojennymi. Blisko tysiąc z nich znalazło schronienie w Bełchatowie. Dlatego też bełchatowski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża przy współudziale Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Muzeum Regionalnego zorganizował kilka spotkań integracyjnych.


Głównym celem ramach projektu „Wigilia w tradycji polskiej i ukraińskiej” jest przybliżenie jego uczestnikom obyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia w kulturze polskiej oraz właśnie ukraińskiej. Biorący w nim udział goszczący w naszym mieście Ukraińcy (70 osób) oraz bełchatowianie (30 osób) spotykali się już trzykrotnie. Najpierw najmłodsi wykonywali stroiki i ozdoby, później podobne warsztaty zorganizowano dla dorosłych. Kolejnym zadaniem, jakie przed uczestnikami postawili organizatorzy, było wspólne pieczenie świątecznych ciast i pierników.


Zrobione wcześniej ozdoby przystroją stoły, podczas wigilijnego spotkania w Miejskim Centrum Kultury. Kolacja wieńcząca projekt rozpocznie się od połamania się opłatkiem oraz złożenia świątecznych życzeń. Nie zabraknie także wspólnego kolędowania – zarówno kolęd polskich, jak i ukraińskich. Podczas posiłku będą natomiast serwowane potrawy, które pojawiają się na bożonarodzeniowych stołach i w Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów. Będzie można skosztować m.in. zupy grzybowej, pierogów z kapustą i grzybami, ryby po grecku, kutii, kapusty z grochem, śledzi czy sałatki jarzynowej. Ponadto podane zostaną także przygotowane wcześniej ciasta i pierniki. Wigilię zakończy spotkanie z Mikołajem, który przygotował dla wszystkich uczestników drobne upominki.

 

AP

 

 Ciasta, które wspólnie piekli uczestnicy warsztatów, staną na wigilijnym stoleCiasta, które wspólnie piekli uczestnicy warsztatów, staną na wigilijnym stole

 

 Plakat dot. Wigilii organizowane w ramach projektuPlakat dot. Wigilii organizowane w ramach projektu

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl