Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościPrace społecznie użyteczne szansą na zatrudnienie

Prace społecznie użyteczne szansą na zatrudnienie

Program to dla osób bezrobotnych szansa powrotu na rynek pracyProgram to dla osób bezrobotnych szansa powrotu na rynek pracy

 

Ruszyła kolejna edycja miejskiego programu prac społecznie użytecznych. Przez najbliższe pół roku siedem bezrobotnych osób z naszego miasta będzie wykonywać drobne prace gospodarcze i porządkowe. W ten sposób mogą zdobyć nowe doświadczenie zawodowe.

  

Celem programu, który miasto od lat realizuje wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Powiatowym Urzędem Pracy, jest aktywizacja osób bezrobotnych. Udział w nim mogą wziąć bezrobotni mieszkańcy Bełchatowa, którym nie przysługuje prawo do zasiłku i które od dłuższego czasu – z różnych przyczyn – nie mogą znaleźć zatrudnienia.

 

– Nasz program od samego początku cieszy się sporym zainteresowaniem, zarówno osób poszukujących zatrudnienia, jak i pracodawców. Uczestnictwo w nim daje możliwość nabrania doświadczenia, pokazania się z dobrej strony i spojrzenia z nadzieją na powrót do aktywności zawodowej. Co prawda nie jest to praca w pełnym wymiarze godzin, niemniej stanowi pewien punkt zaczepienia. Z doświadczenia wiemy jednak, że najtrudniej jest właśnie zacząć. A nasz program pomaga nawiązać relację pracownik – pracodawca – podkreśla wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański. – Przepracowanie nawet kilkudziesięciu godzin miesięcznie pozwala pracodawcy sprawdzić, jak te osoby pracują i funkcjonują, czy warto podpisać z nimi umowę. Dla samych zaś zainteresowanych to okazja do nabrania większej pewności siebie i przekonania się, czy właśnie taką pracą chcą się zająć – dodaje wiceprezydent Politański.

Osoby, które co roku korzystają z tej formy wsparcia, typuje bełchatowski MOPS. W tym roku prace społecznie użyteczne wykonuje siedem osób. Pracują one w miejskim szkołach, do ich obowiązków należą drobne prace gospodarcze i porządkowe.

Przez najbliższych kilka miesięcy (do końca września) uczestnicy programu będą pracować przez 10 godzin tygodniowo, ale nie więcej niż 40 godzin w miesiącu. Za swoją pracę otrzymywać będą uposażenie, które wynosi 9,50 zł za godzinę. 60 proc. tej kwoty pochodzi z Funduszu Pracy, 40 proc. zaś pokrywa miasto. Co ważne, wynagrodzenie nie jest opodatkowane.

 

Zasady organizacji prac społecznie użytecznych reguluje Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych.

 

AP