Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Przez trzy dni w Bełchatowie odbywa się międzynarodowe kongres nt. węgla brunatnegoPrzez trzy dni w Bełchatowie odbywa się międzynarodowy kongres nt. węgla brunatnego

 

Transformacja węgla brunatnego to hasło trwającego w Bełchatowie XI Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego. Przez trzy dni - od 17 do 19 kwietnia – samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, naukowcy oraz eksperci związani z branżą wydobywczą będą rozmawiać na tematy związane z przyszłością energetyczną Polski, a także naszego regionu.

 


- Dla Bełchatowa to niezwykle istotne, aby wypracować konkretne pomysły, rozwiązania i działania w obliczu czekającej nasze miasto i region transformacji energetycznej. Chcemy powiedzieć naszym mieszkańcom, że idziemy w dobrym kierunku. Jako samorząd podejmujemy wiele działań, które zapewnić mają mieszkańcom Bełchatowa stabilną i pewną przyszłość. Mam tutaj na myśli chociażby Sprawiedliwą Transformację, na którą Bełchatów i region dostały blisko 370 mln euro, udział w Miejskich Obszarach Funkcjonalnych czy projekcie Kolej Plus – mówił wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz. - Jesteśmy gotowi do pracy. Potrzebujemy jednak jasno określonych, konkretnych i podjętych na poziomie państwowym decyzji strategicznych. Abyśmy jako samorząd, wiedzieli, jakie są potrzeby i plany rządu, bo dzięki temu będziemy mogli odpowiednio wcześnie i skutecznie reagować – dodał wiceprezydent Matyśkiewicz.


W kongresie udział bierze kilkuset uczestników – nie tylko z Polski, ale także Europy i świata. Do Bełchatowa przyjechali eksperci m.in. z Kanady, Japonii, Niemiec, Austrii, Belgii czy Bułgarii. Podejmują oni ważne dla naszej gospodarki i związane z przyszłością węgla brunatnego tematy. W ciągu najbliższych trzech dni omówione zostaną m.in. obecna i przyszła rola tego surowca, wyzwania, jakie stoją obecnie przed branżą górniczą w kontekście planowanej dekarbonizacji energetyki, a także nowe kierunki i technologie oparte na węglu brunatnym. Jak mówił podczas kongresu wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz, to najważniejsze dziś zagadnienia dla naszego miasta.


Uczestnicy wydarzenia będą mieli także możliwość zapoznania się z aspektami ochrony środowiska w górnictwie węgla brunatnego, europejską polityką ochrony klimatu i światowymi dążeniami do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Organizatorem kongresu jest Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Bełchatowie. Patronat honorowy nad kongresem objęło Ministerstwo Aktywów Państwowych.

 

AP

 

W kongresie udział bierze kilkuset ekspertów branży energetycznejW kongresie udział bierze kilkuset ekspertów branży energetycznej 

Wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz mówił o działaniach, jakie miasto podejmuje w obliczu transformacji energetycznejWiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz mówił o działaniach, jakie miasto podejmuje w obliczu transformacji energetycznej

 

Kongresowi towarzyszy wielobranżowa sesja wystawienniczaKongresowi towarzyszy wielobranżowa sesja wystawiennicza

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl