Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościPodsumowali projekt dotyczący transformacji

Podsumowali projekt dotyczący transformacji

Podczas spotkania można było także wysłuchać wykładów dot. transformacji Podczas spotkania można było także wysłuchać wykładów dot. transformacji

 

Za nami trzecie i zarazem ostatnie już spotkanie w ramach projektu „Transformacja a rozwój gospodarczy regionu”. Było ono okazją do podsumowania pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców.

 

Przez kilka ostatnich miesięcy Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny realizował projekt „Transformacja a rozwój gospodarczy regionu”, nad którym honorowy patronat objęła prezydent Mariola Czechowska. Jego głównym celem było wypracowanie kierunków rozwojowych, kluczowych dla transformacji energetycznej naszego regionu. Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się jeszcze we wrześniu, mówiono m.in. o problemach, jakie stoją nie tylko przed Bełchatowem, ale także przed całym regionem łódzkim. Profesor Adam Drobniak z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach podkreślał, że Bełchatów jest bardzo trudnym obszarem do transformacji.

 

Kolejne spotkanie, tym razem miało formę warsztatów, odbyło się w październiku. Udział w nim wzięli samorządowcy, radni, przedstawiciele instytucji, spółek, przedsiębiorcy, a także młodzież. Wszystko po to, aby grupa warsztatowa była jak najbardziej zróżnicowana. Dzięki temu powstało kilkadziesiąt pomysłów, które są odpowiedzią na różne potrzeby mieszkańców. Dodatkowo BKPPT uruchomił internetowy formularz, za pośrednictwem którego przez ponad miesiąc, mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły czy przemyślenia.

 

Teraz, 23 listopada, odbyło się ostatnie – podsumowujące projekt spotkanie. – Cieszę się, że wspólnie z PGE GiEK S.A. udało się doprowadzić do takiego cyklu spotkań. Dyskutowaliśmy podczas nich o transformacji, czym ona jest, jakie niesie za sobą konsekwencje. Najważniejszym punktem były warsztaty, burza mózgów. Wzięło w nim udział szerokie spektrum społeczne – od znaczących osób w życiu społecznym naszego miasta i regionu, przez przedsiębiorców, po młodzież szkolną, która była „powerem” tych warsztatów. Pojawiło się dużo ciekawych koncepcji, może nie wszystkie rozwiązujące problemy w skali makro, ale bardzo interesujące i oryginalne. Teraz przed nami praca, która ma przekuć wspomniane projekty w realne działania. Tak, aby w przyszłym roku, kiedy mam nadzieję wystartują środki unijne na transformację, skutecznie aplikować o nie jako region – powiedział Dariusz Stępczyński, prezes Bełchatowsko Kleszczowskiego Parku Przemysłowo Technologicznego.

 

Dr Błażej Mielczarek z Bełchatowsko Kleszczowskiego Parku Przemysłowo Technologicznego podkreśla, że taki cykl spotkań był potrzebny, a efekty zaskakujące. – Podczas warsztatów bełchatowianie wypracowali wiele dobrych pomysłów, na które mam nadzieję uda się w przyszłości pozyskać dotacje, abyśmy mogli je wdrożyć. Kolejne propozycje wpłynęły poprzez formularz, jaki uruchomiliśmy w swoich internetowych kanałach. Jest ich ponad dwadzieścia, co nas bardzo cieszy. Wśród nich bardzo różnorodne pomysły na to jak wzbogacić nasz region, m.in. społeczne i głównie biznesowe – tłumaczy dr Błażej Mielczarek z BKPPT.

 

Teraz BKPPT będzie dalej analizował i uszczegóławiał wspomniane propozycje. Mają one zostać wpisane do „Energopolis”, tj. interdyscyplinarnego projektu, nad którym BKPPT pracuje od dużego czasu.  – Od przeszło trzech lat zajmujemy się tematem transformacji energetycznej. W tym czasie wypracowaliśmy i zgłosiliśmy do Krajowego Planu Odbudowy projekt „Energopolis”.  Zawiera on szerokie spektrum wizji przyszłości regionu. Te pomysły, które pojawiły się m.in. podczas warsztatów, bardzo dobrze się w niego wpisują. Jest to dobra okazja, aby ten nasz projekt rozszerzyć i uzupełnić o nowe pomysły, a później szeroko je konsultować. Tak, byśmy w momencie, kiedy zostaną ogłoszone unijne konkursy,  mogli aplikować o środki na transformację. Pewnie nie uda się nam wdrożyć wszystkich pomysłów, ale liczę że znaczną ich część – podsumowuje prezes Dariusz Stępczyński.

 

ADA