Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Nagrody laureatom wręczali wiceprezydent Łukasz Politański oraz Andrzej Dąbkowski przewodniczący jury Nagrody laureatom wręczali wiceprezydent Łukasz Politański oraz Andrzej Dębkowski przewodniczący konkursowego jury

Te konkursy mają swoją wieloletnią historię. Jeden z nich organizowany jest przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Bełchatowie od niemal ćwierć wieku, drugi od 11 lat. Dzisiaj poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji „Książki na medal” oraz „Bajki dla siostrzyczki i braciszka”.

 

Niewiele konkursów literackich organizowanych na poziomie lokalnym ma aż tak długą historię, jak „Książka na medal” oraz „Bajka dla siostrzyczki i braciszka”, które rokrocznie ogłaszane są przez MiPBP w Bełchatowie. Obecnie, w czasach powszechnego dostępu do internetu promowanie tradycyjnego  czytelnictwa jest trudne, tym bardziej cieszy tak liczny udział młodych ludzi w konkursach bibliotecznych, co podkreślano podczas uroczystej gali rozdania nagród.  - Mamy praktycznie ćwierćwiecze jednego z konkursu i to pokazuje, że młodzież nadal zainteresowana jest książkami – mówi Łukasz Politański wiceprezydent Bełchatowa.  – O to chodzi, żeby i czytać i pisać i w ten sposób promować literaturę wśród dzieci i młodzieży – mówi Edyta Jasińska dyrektor MiPB w Bełchatowie.

 

 XI Powiatowy Konkurs Literacki „Bajka dla siostrzyczki i braciszka” to propozycja tradycyjnie skierowana do uczniów szkół podstawowych. Tu spośród 28 prac jury przyznało 3 wyróżnienia: Milenie Osińskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ruścu oraz uczniom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Domiechowicach Rafałowi Nowackiemu i Amalii Krandakovej.  Trzecie miejsce zajął Karol Szewczyk ze szkoły z Domiechowic, drugie Franciszek Jakubik z SP w Kleszczowie, a zwyciężczynią konkursu została Amelia Nowaczyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bełchatowie.

 

W XXIV Powiatowym Konkursie Literackim „Książki na medal” chodził o napisanie recenzji o wybranej pozycji literackiej. W kategorii uczniów szkół podstawowych nadesłano 20 prac. I miejsce zajęła Zofia Kuc z SP w Kleszczowe, drugie Antoni Goliński ze szkoły w Szczercowie, a trzecie Marianna Szewczyk z SP Łobudzice. Przyznano również trzy wyróżniania: Dawidowi Wolskiemu z SP 13 w Bełchatowie, Julii Kasiukiewicz  ze Szczercowa oraz Ninie Spalińskiej z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bełchatowie.

 

W kategorii szkół ponadpodstawowych oceniono 30 recenzji. I miejsce przyznano Julii Dylak z LO w Szczercowie, drugie Karolinie Sujce z I LO w Bełchatowie, a trzecie Filipowi Drygalskiemu z LO im. Herberta. W tej kategorii przyznano również trzy wyróżnienia bełchatowskim licealistom:  Ninie Woźniak z I LO, Beacie Bartos z III LO oraz Małgorzacie Dąbrowskiej z I LO.   

 

 –   Trzeba powiedzieć, że poziom w tym roku, w szkołach średnich był wysoki. Cieszy również fakt, że młodzież coraz rzadziej recenzuje lektury szkolne, a częściej sięga po te tytuły, które ich interesują. Świadczy to o samodzielności w myśleniu — mówi  krytyk literacki i przewodniczący jury Andrzej Dębkowski.

 

Laureaci i wyróżnieni w konkursach uczniowie odebrali nagrody, a uroczystość uświetnił występ muzyczny przygotowany przez młodych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bełchatowie. 

 

KR

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl