Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 W uroczystościach udział wzięli m.in. włodarze miasta i przedstawiciele Rady Miejskiej w Bełchatowie W uroczystościach udział wzięli m.in. włodarze miasta i przedstawiciele Rady Miejskiej w Bełchatowie

 

Bełchatowianie uczcili 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Kwiaty złożono m.in. na grobie związanych z Bełchatowem Nelly i Stefa Hellwigów, który brał udział we wspomnianej wojnie. Były też apel poległych, salwa honorowa i okolicznościowe przemówienia. W uroczystościach udział wzięli m.in. włodarze miasta – prezydent Mariola Czechowska wraz z wiceprezydentami Dariuszem Matyśkiewiczem i Łukaszem Politańskim.

 

 

Święto Wojska Polskiego, które przypada na 15 sierpnia, ustanowione zostało na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. To hołd dla tych, którzy obronili latem 1920 roku niepodległość odradzającej się Rzeczpospolitej. To również wyraz najwyższego uznania dla tradycji i dorobku polskiego oręża.

 

102. rocznicę Cudu nad Wisłą upamiętnili także bełchatowianie. Jak co roku, przy okazji obchodów rocznicy wybuchu Bitwy Warszawskiej, wspominano również związanych z Bełchatowem Nellę i Stefana Hellwigów. W ich rolę tradycyjnie wcielili się młodzi bełchatowianie. Przywołanie właśnie tych postaci nie jest przypadkowe. Stefan Hellwig brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako porucznik na froncie wschodnim i tam też poległ. Jego żona Nelly odszukała ciało swego męża, z rozpaczy popełniła samobójstwo. Hellwigowie to symbol patriotyzmu, miłości, walki o niepodległość.

 

Bełchatowska uroczystość rozpoczęła się przy pomniku Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, który znajduje się na placu parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Następnie uczestnicy przeszli na Plac Wolności, gdzie złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolejnym punktem było złożenie kwiatów na grobie, wspomnianych już wcześniej, Stefana i Nelly Hellwigów. Później poczty sztandarowe, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji, harcerze i mieszkańcy przeszli na plac przy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pamięć walczących o niepodległość naszej Ojczyzny uczczono salwą honorową, apelem poległych i minutą ciszy. Były także okolicznościowe przemówienia oraz warta honorowa przy pomniku Pamięci Bełchatowian, gdzie złożone został także kwiaty. W południe zaś, w ogrodach parafii farnej, odprawiona została msza św. w intencji Ojczyny.

 

Warto przypomnieć, że bitwa stoczona w 1920 roku na przedpolach stolicy, zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i jednocześnie zapobiegła bolszewickiej rewolucji na terenie Europy Zachodniej. Doniosłość tego wydarzenia, nazywanego też wymownie Cudem nad Wisłą, podkreśla fakt, że już w 1923 roku dzień 15 sierpnia ustanowiono Świętem Żołnierza, a od 1992 roku Świętem Wojska Polskiego.

 

ADA

 

 

Pamięć walczących uczczono salwą honorową i apelem poległych Pamięć walczących uczczono salwą honorową i apelem poległych

 

>>> Galeria zdjęć 102. rocznica Bitwy Warszawskiej

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl