Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Przy pomniku Pamięci Bełchatowian stanie warta honorowa Przy pomniku Pamięci Bełchatowian stanie warta honorowa

 

Zbliża się rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Miejskie obchody odbędą się w poniedziałek, 1 sierpnia. Tradycyjnie zawyją syreny, przy pomniku Pamięci Bełchatowian stanie warta honorowa i złożone zostaną kwiaty. Wieczorem zapraszamy natomiast do wspólnego śpiewania piosenek żołnierskich i patriotycznych.

 

 

1 sierpnia mija 78 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Bełchatowianie, jak co roku, oddadzą hołd bohaterom tego największego zrywu wolnościowego. Prezydent Mariola Czechowska oraz Dziekan Dekanatu Bełchatowskiego ks. kan. Zbigniew Zgoda zapraszają mieszkańców do udziału w miejskich obchodach wspominanej rocznicy. Najpierw bełchatowianie spotkają przy parafii pw. Narodzenia NMP. Przy pomniku Pamięci Bełchatowian stanie warta honorowa. Punktualnie o godzinie 17:00 – o godzinie „W”, czyli o tej samej godzinie, o której w 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie – zawyją syreny alarmowe, a miasto symbolicznie się zatrzyma. Uroczystość zakończy się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian.

 

Natomiast wieczorem, o godz. 20:30, zapraszamy do ogrodów parafii pw. Narodzenia NMP, na montaż słowno-muzyczny „Wyśpiewajmy pamięć”. Będzie on okazją, by zaśpiewać pieśni patriotyczne oraz piosenki, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o wolność i niepodległość Polski. Pomocne we wspólnym muzykowaniu będą śpiewniki przygotowane specjalne na tę okazję. W klimat sierpnia 1944 pomogą wprowadzić mieszkańców także czytane wspomnienia osób, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. Śpiew poprowadzą Edyta Jasińska, Elżbieta Wesołowska, Joanna Rydz wraz z młodzieżą z chóru Cantabile działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie: Martyną Kruk, Sebastianem Klockiem, Zuzanną Bielską, Gabrielą Kruk, Błażejem Owczarkiem. Towarzyszyć im będzie zespół, który tworzą pasjonaci muzyki patriotycznej i nie tylko. Przewodnikiem tej muzycznej podróży będzie zaś Andrzej Kilańczyk.

 

– Cieszę się, że po raz drugi będziemy kultywować pamięć o warszawskich bohaterach, śpiewając patriotyczne pieśni. Żołnierzom od zawsze bowiem towarzyszyły piosenki. W chwilach trudnych zagrzewały do walki, podnosiły na duchu, dodawały odwagi i przywracały nadzieję na zwycięstwo. Opowiadały też o losach powstańców i rozgrywanych bitwach, pozwalały choć na chwilę oderwać się od wojennej zawieruchy. Są prawdziwym świadectwem tamtych dni. Przekonamy się o tym podczas drugiej już odsłony koncertu „Wyśpiewajmy Pamięć”, podczas którego razem przypomnimy wojenne melodie sprzed lat. Serdecznie państwa zapraszam – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

 

ADA

 

plakat www

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl