Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci ks. Popiełuszki złożyli przedstawiciele miasta, instytucji, organizacjiKwiaty pod tablicą poświęconą pamięci ks. Popiełuszki złożyli przedstawiciele miasta, instytucji, organizacji

 

Bełchatowianie uczcili pamięć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę. 19 października minęło bowiem 38 lat od jego męczeńskiej śmierci. Uroczystość odbyła się w parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy i tradycyjnie towarzyszyła obchodzonym właśnie Bełchatowskim Dniom Papieskim.

 

 

Prezydent Mariola Czechowska, wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz, a także radni, przedstawiciele samorządów, organizacji, instytucji i mieszkańcy w rocznicę śmierci ks. Popiełuszki złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą. Znajduje się ona w pobliżu parafii pw. Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny i ludzi pracy. Przewodniczył jest arcybiskup senior Władysław Ziółek, który wygłosił także kazanie. W homilii wspominał bł. ks. Jerzego Popiełuszkę – kapłana i męczennika, patrona ludzi pracy. Podkreślał, że młodemu pokoleniu Polaków trzeba wskazywać tego bohaterskiego kapłana, Polaka i przykładnego patriotę, który stał się ofiarą bezdusznych władz PRL-u. - Z odwagą żył po katolicku i wypełniał posługę kapłańską pomimo prześladowań reżimu komunistycznego oraz pogardy dla religii. Nieustannie upominał się o pokój między ludźmi i cechowała go ewangeliczna miłość do każdego człowieka. Znamy wszyscy dobrze motto jego przepowiadania: zło dobrem zwyciężaj! – podkreślał w kazaniu abp senior Władysław Ziółek.  

 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko uznawany był za duszpasterza robotników. Był kapelanem związanym z „Solidarnością”. Po ogłoszeniu stanu wojennego publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Stał się obrońcą życia i praw człowieka. Nawiązał liczne kontakty z opozycjonistami, w jego mieszkaniu spotykali się ludzie z różnych środowisk: między innymi robotnicy, inteligencja, artyści. Był wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy.19 października w 1984 roku, kiedy wracał do Warszawy, po nabożeństwie odprawionym w Bydgoszczy, został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wkrótce po śmierci, ksiądz Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika okresu komunizmu. Za pontyfikatu Jana Pawła II, w 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki. W 2010 został on zakończony wyniesieniem go na ołtarze przez papieża Benedykta XVI.

 

Uroczystości ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki tradycyjnie towarzyszą Bełchatowskim Dniom Papieskim. Kolejne, a zarazem ostatnie już wydarzenia zaplanowane są na najbliższą sobotę, 22 października. Dzień ten w kościele katolickim poświęcony jest właśnie św. Janowi Pawłowi II. Na godz. 17:45 zaplanowane jest złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Kwadrans później, o godz. 18:00 w parafii pw. Narodzenia NMP odprawiona zostanie msza św. w intencji mieszkańców. Do udziału w tych obchodach organizatorzy zapraszają też poczty sztandarowe szkół, związków, instytucji. Po nabożeństwie odbędzie się koncert pamięci św. Jana Pawła II.

 

ADA

 

>>> Zobacz galerię zdjęć: uroczystość poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce

 

Mszy przewodniczył abp senior Władysław ZiółekMszy przewodniczył abp senior Władysław Ziółek

Tablica poświęcona pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki znajduje się w pobliżu parafi NMP Nieustającej Pomocy Tablica poświęcona pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki znajduje się w pobliżu parafi NMP Nieustającej Pomocy

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl