Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Mammografia pozwala na wczesne wykrycie małych, niewyczuwalnych zmianMammografia pozwala na wczesne wykrycie małych, niewyczuwalnych zmian

 

Za nieco ponad tydzień bełchatowianki między 50. a 69. rokiem życia będą mogły bezpłatnie zbadać piersi. Mammobus zawita do naszego miasta w poniedziałek, 6 czerwca. Podobnie, jak poprzednio, zaparkuje na placu przy Gigantach Mocy. Co ważne, aby wykonać badanie, nie trzeba mieć skierowania.


Mammografia to najbardziej skuteczna metoda wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia. Badanie polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej z piersi, a uzyskany obraz pozwala na wykrycie zmian w bardzo wczesnym stadium rozwoju, które z reguły są niewyczuwalne. Jest to o tyle ważne, że wcześnie wykryty nowotwór piesi pozwala na szybkie, skuteczne leczenie, które daje niemal 100 proc. gwarancji powrotu do zdrowia.


Każdego roku z możliwości wykonania darmowej mammografii korzysta kilkaset bełchatowianek. W roku 2021 badanie wykonało prawie 900 pań, z których ponad 50 skierowanych zostało do dalszej diagnostyki. Od początku tego roku natomiast przebadało się już ponad 360 bełchatowianek w wieku 50-69 lat. To do nich bowiem skierowany jest ogólnopolski Program Profilaktyki Raka Piersi.


Najbliższa okazja do skorzystania z darmowej mammografii będzie w poniedziałek, 6 czerwca. Mobilna pracownia mammograficzna będzie czekała na panie na placu przy Gigantach Mocy między godz. 8:00 a 17:00. Badanie będą mogły wykonać bełchatowianki, które są ubezpieczone i nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Ale nie tylko. Z możliwości wykonania badania mogą także skorzystać kobiety, które są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne zalecenie do ponownego zrobienia mammografii po upływie 12 miesięcy. Aby wykonać badanie, nie trzeba mieć skierowania – wystarczy przyjść.


Ważne! Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.


Więcej informacji na temat darmowej mammografii można uzyskać w Wydziale Spraw Społecznych bełchatowskiego magistratu, tel. 44 733 52 09.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl