Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsBełchatów uczcił pamięć ofiar stanu wojennego

Bełchatów uczcił pamięć ofiar stanu wojennego

Pod pomnikiem ofiar stanu wojennego w Bełchatowie złożono kwiaty

13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. Represje społeczne, ograniczenia, aresztowania działaczy trwały do 1983 r. W Bełchatowie tradycyjnie uczczono pamięć tych, którzy przeciwstawili się reżimowi.

42 lata temu, 13 grudnia 1981 roku, na terenie całego naszego kraju, wprowadzony został stan wojenny. W rocznicę tych wydarzeń bełchatowianie wspominali walczących o wolność naszej Ojczyzny. Miejskie obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom komunistycznego reżimu. O roli bełchatowskich działaczy, przypomniał wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz. 


-Spotkaliśmy się pod pomnikiem, którego napis mówi o ofiarach stanu wojennego. Budując go, Bełchatów  chciał oddać cześć ich pamięci. Dzisiaj 13 grudnia są z nami ci, którzy wtedy byli internowani. To cztery osoby, które na terenie Bełchatowa rozpoczęły działalność i zapłaciły za to wyrokami oraz czasem spędzonym w więzieniu. Wielkie wyrazy uznania dla was i dla tego co robiliście. Trzeba podkreślić również i późniejszy okres. W tym czasie około 20 bełchatowian również aresztowano za działalność  – podkreślał wiceprezydent. 

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W uroczystości uczestniczył wicemarszałek województwa Zbigniew Zięba, a także Senator RP Wiesław Dobkowski, samorządowcy, przedstawiciele związków zawodowych, ugrupowań i instytucji, a także działacze – osoby internowane w stanie wojennym. 

Bełchatów uczcił pamięć ofiar stanu wojennego

W parafii pw. Zesłania Ducha Świętego zebrani uczestniczyli w mszy św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.

Fotorelację z uroczystości można znaleźć na miejskim profilu Facebookowym.