Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościBełchatów wprowadza budżet obywatelski

Bełchatów wprowadza budżet obywatelski

Bełchatów dołącza do niewielkiej grupy miast, które wprowadzają budżet obywatelski! Prezydent Miasta Bełchatowa oraz radni PLUSa i PO będą namawiać pozostałych radnych Rady Miejskiej w Bełchatowie do przeznaczenia części nadwyżki budżetowej właśnie na budżet obywatelski. W grę wchodzi 1 mln. zł – to proporcjonalnie dwa razy więcej niż na budżet obywatelski przeznaczył Poznań!

 

„Budżet obywatelski, zwany też partycypacyjnym, to nowe doświadczenie polskiej samorządności. Chcemy dołączyć do grupy miast, w których mieszkańcy mają bezpośredni i realny wpływ na życie swojego miasta” – podkreśla prezydent Marek Chrzanowski.

Ewa Skorupa, Przewodnicząca Rady Miejskiej (Klub Radnych PLUS):
„Dyskusje na temat budżetu obywatelskiego prowadziliśmy w kuluarach Rady od jesieni. Zdecydowaliśmy jednak, by budżet dla miasta wprowadzić w tradycyjnym terminie, zaś część nadwyżki budżetowej przeznaczyć na budżet obywatelski. Dlatego dziś mamy przygotowany projekt uchwały w tej sprawie, który wprowadzimy pod obrady Rady Miejskiej na najbliższej Sesji, w dniu 27 lutego”.

 

Włodzimierz Kuliński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej (Klub Radnych PO):
„Bełchatów słynie z tego, że wiele projektów wprowadza jako pierwszy lub jeden z pierwszych w Polsce. W tym roku podejmujemy się wprowadzenia budżetu partycypacyjnego wierząc, że jeśli tylko mieszkańcy pozytywnie odniosą się do tej inicjatywy, w latach kolejnych stanie się ona standardem”.

 

Prezydent Marek Chrzanowski podkreśla, że zależy mu, by wszyscy radni byli współautorami tego dokumentu, by każdy miał w nim swój udział. „W tym roku tworzymy podwaliny dla tego, co w przyszłych latach może i powinno być normą” – podkreśla prezydent dodając, że budżet obywatelski nie zwalnia radnych z odpowiedzialności za wydatkowanie środków publicznych w ramach budżetu dla Miasta Bełchatowa.

 

Prezydent informuje, że na najbliższej Sesji Rady Miejskiej (27 lutego) przedłożony zostanie radnym projekt uchwały ws częściowego podziału nadwyżki budżetowej. W grę wchodzi desygnowanie kwoty 1 mln. zł na budżet obywatelski, co stanowi 0,7% całego budżetu Miasta Bełchatowa (dla porównania Poznań na budżet obywatelski przeznacza ok. 0,35% swojego budżetu).

 

Więcej informacji na temat budżetu obywatelskiego Bełchatowa już wkrótce na www.decydujemy.belchatow.pl.

 

Zamieścił: TK

Autor: BK-P

b.kwiecinska@um.belchatow.pl