Jak co roku, pod koniec września Polacy obchodzą Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. W obchody włączają się także bełchatowianie. W niedzielę 28 września parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, szkół, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy, spotkali się pod Pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Delegacje złożyły kwiaty, była też modlitwa za poległych. Bełchatowskie uroczystości były także okazją do przypomnienia roli, jaką w polskiej historii odegrało Polskie Państwo Podziemne.
Bełchatowianie pamiętają o Polskim Państwie Podziemnym
– Polskie Państwo Podziemne nie było tylko nazwą. Było to państwo, które stworzyło wszystkie struktury. Państwo, które posiadało ministerstwa: sprawiedliwości, obrony, oświaty i kultury. Państwo, które organizowało podziemne szkolnictwo, wydawało akty prawne, wydawało też wyroki na tych, którzy sprzeniewierzyli się państwu polskiemu. Dzisiaj chcemy podziękować tym, którzy w tych trudnych czasach walczyli o polskość, o to, aby mimo zagrożenia myśleć, że Polska istnieje w sercach ludzi. Nie powinniśmy nigdy o tym zapomnieć – powiedział Leszek Sztajnert, Prezes Koła Światowego Żołnierzy Armii Krajowej w Bełchatowie.
Polskie Państwo Podziemne – jedyne takie w okupowanej Europie
27 września 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową,. Dała ona początek Polskiemu Państwu Podziemnemu, tajnym strukturom państwa polskiego, funkcjonującym podczas II wojny światowej, podległym Rządowi RP na uchodźstwie. Tworzyły one system władz państwowych działających w imieniu Rzeczypospolitej na terenach okupowanych przez III Rzeszę Niemiecką i Związek Sowiecki. Polskie Państwo Podziemne istniało do 1 lipca 1945 r., kiedy nastąpiło samorozwiązanie Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie.
Polskie Państwo Podziemne, działało w latach 1939-45 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów. Był to fenomen w ogarniętej wojną Europie. Kierowały nim władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Działał także podziemny parlament, który reprezentował największe stronnictwa polityczne: Stronnictwo Ludowe, Polską Partię Socjalistyczną, Stronnictwo Narodowe oraz Stronnictwo Pracy.