Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościBełchatowskie muzeum odzyskało dawny blask

Bełchatowskie muzeum odzyskało dawny blask

Po remoncie Dworek Olszewskich ponownie zachwyca swoją architekturąPo remoncie Dworek Olszewskich ponownie zachwyca swoją architekturą

 

Renowacja zabytkowego Dworku Olszewskich, w którym swoją siedzibę ma bełchatowskie Muzeum Regionalne, dobiegła końca. Odnowiona została m.in. elewacja, a także schody zewnętrzne i dach.

 

 

Siedziba Muzeum Regionalnego bez wątpienia jest jedną z perełek architektonicznych nie tylko naszego miasta, ale także regionu. Jak mówi dyrektor placówki, Marek Tokarek, piękne wnętrza Dworku Olszewskich, wymagają równie pięknej oprawy.

 

– Sale muzealne prezentują się znakomicie. Na zewnątrz sytuacja jednak wyglądała zgoła inaczej. Stąd wspólnie z miastem podjęliśmy decyzję o remoncie. Dziś, kiedy prace dobiegły końca, możemy podziwiać dawną siedzibę rodziny Hellwigów w pełnej krasie – dodaje dyrektor Tokarek.

 

Zakres prac, jakie prowadzone były przez ostatnich kilka miesięcy, był bardzo szeroki, a renowacja realizowana była wielotorowo. Poza remontem poszycia dachu oraz instalacji odgromowej, naprawiona i pomalowana została elewacja budynku. Odnowiono również schody wejściowe z obu stron oraz balkon od strony wschodniej. To jednak nie wszystko. Wykonawca zadbał także o nową instalację odwadniającą, okablowanie w części biurowej i wymianę części stolarki okiennej. W ramach inwestycji udało się jeszcze zakupić dla placówki dodatkowy sprzęt. Mowa tutaj m.in. o elektronicznym systemie rezerwacji i zakupu biletów.

 

Wszystko kosztowało ponad 600 tys. zł. Miasto pokryje tę kwotę jednak tylko częściowo. Na realizację tego zadania Urząd Miasta Bełchatowa pozyskał bowiem dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego. Mowa o blisko 280 tys. zł.

 

– Dzięki pozyskanym przez nas środkom mogliśmy przeprowadzić wszystkie zaplanowane prace, a zakres robót był spory. Dzięki temu siedziba muzuem, która bez wątpienia jest jedną z perełek architektonicznych Bełchatowa, odzyskała dawny blask – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

 

Przypomnijmy, że ostatni tak duży remont budynek przechodził pod koniec XX wieku, a konkretnie w latach 1993 – 1998. To właśnie wtedy miasto zdecydowało o odnowieniu XVIII-wiecznego Dworku Olszewskich, na którym czas odcisnął swoje piętno. Do odrestaurowanego dworu przeniosło się wówczas bełchatowskie Muzeum Regionalne. To także tam od kilkudziesięciu już lat odbywają się śluby.

 

 – Jestem przekonany, że zakończony właśnie remont ucieszy nie tylko zwiedzających, ale także przyszłych nowożeńców, którzy zawsze chętnie robią sobie ślubne zdjęcia w naszym muzeum i otaczającym go parku – dodaje dyrektor Marek Tokarek.

 

 

Remont siedziby Muzeum Regionalnego obejmował m.in. renowację elewacji budynku Remont siedziby Muzeum Regionalnego obejmował m.in. renowację elewacji budynku