Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościBiało-czerwony Bełchatów uczcił Polską niepodległość

Biało-czerwony Bełchatów uczcił Polską niepodległość

Biało-czerwony Bełchatów uczcił Polską niepodległość
W miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości udział wziął m.in. prezydent Patryk Marjan oraz wiceprezydenci: Wojciech Piasecki i Agnieszka Ludwiczak-Maszewska
Tradycyjnie 11 listopada mieszkańcy Bełchatowa uczcili rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne miejskie obchody miały miejsce na placu Wolności. To między innymi tam uczestnicy uroczystości oddali hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

W tym roku minęło 106 lat od pamiętnego 1918 roku, kiedy po 123 latach zaborów Polska powróciła na mapę Europy i świata. Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, w całej Polsce obchodzone jest bardzo uroczyście. Tego dnia bowiem wspominamy wszystkich, którzy za odzyskanie przez Polskę upragnionej wolności, zapłacili najwyższą cenę. Także bełchatowianie oddali hołd bohaterom. Nie tylko tym, którzy zbrojnie walczyli w 1918 roku, ale wszystkim, dzięki którym Polacy zachowali tożsamość narodową w czasach niewoli.

Biało-czerwony Bełchatów uczcił niepodległość

Miejskie obchody rozpoczęły się w samo południe mszą św. w intencji Ojczyzny w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Tuż po liturgii delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą bełchatowskich peowiaków. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac Wolności. To właśnie tam odbyła się część patriotyczna. Zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, był też apel poległych. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod posągiem marszałka Józefa Piłsudskiego – architekta polskiej Wolności i pierwszego Honorowego Obywatela Bełchatowa. Warto nadmienić, że ta część miejskich uroczystości była także ważnym momentem dla młodych „Strzelców”. To właśnie 11 listopada na placu Wolności nowi członkowie Jednostki Strzeleckiej 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego złożyli uroczystą przysięgę. Był też czas na okolicznościowe przemówienia.

– Wolność to przede wszystkim odpowiedzialność. Odpowiedzialność za siebie nawzajem, za nasz dom, którym jest Polska, za tradycję. Pamiętajmy, że Polska to żywa wspólnota serc. Dlatego tak ważne, abyśmy byli dla siebie oparciem. Żebyśmy nie bali się marzyć o wielkiej, dumnej i bogatej Polsce. Co więcej, abyśmy na bazie tych marzeń budowali przyszłość naszej Ojczyzny. Tak, jak nie bali się marzyć nasi przodkowie. W imię marzeń zawalczyli o wolność, którą możemy się dziś cieszyć – powiedział prezydent Bełchatowa Patryk Marjan.

Świętowanie niepodległości z piosenką na ustach

Po oficjalnych akcentach, przyszedł czas na te nieco mniej oficjalne. Zgromadzeni na placu Wolności wysłuchali znanych i lubianych piosenek żołnierskich. Miejska Orkiestra Dęta Bełchatów – Grocholice wykonała m.in. „Rotę” czy „Legiony”. Na koniec tej części uroczystości jej uczestnicy mogli się rozgrzać, kosztując prawdziwej wojskowej grochówki.

Tradycyjnie już 11 listopada poznaliśmy również laureatów Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”. Podczas koncertu w MCK PGE Gigantów Mocy zaśpiewali zwycięzcy i wyróżnieni młodzi artyści. Wspomniany koncert był także okazją do uroczystego przekazania tytułu „Zasłużony dla Miasta Bełchatowa” śp. Józefowi Wodzińskiemu. Moment ten wybrany został nieprzypadkowo. To właśnie Józef Wodziński był bowiem jednym z inicjatorów przeglądu. Przypomnijmy, że o przyznaniu tytułu przez aklamację zdecydowali miejscy radni podczas wrześniowej sesji.

Dalej świętujemy niepodległość Polski

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości to nie tylko oficjalne wydarzenia. To również wydarzenia towarzyszące. A tych jeszcze przed nami kilka. 21 listopada zapraszamy na wykład Romana Olszowca i Łukasza Politańskiego. Będą oni mówić o Ignacym Janie Paderewskim. Spotkanie PTH-u rozpocznie się o godz. 17:00 jak zawsze w Muzeum Regionalnym. Z kolei na 23 listopada zaplanowane jest jeszcze jedno wydarzenie sportowe. Mowa o turnieju szachowym. Początek o godz. 8:00. Zawody odbędą się w sali teatralnej MCK-u.

>>> Zobacz fotogalerię: Narodowe Święto Niepodległości 2024

11 listopada tradycyjnie mieszkańcy spotkali się na placu Wolności pod posągiem marszałka Józefa Piłsudskiego
11 listopada tradycyjnie mieszkańcy spotkali się na placu Wolności pod posągiem marszałka Józefa Piłsudskiego
Podczas bełchatowskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości nowi "Strzelcy" złożyli przysięgę
Podczas bełchatowskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości nowi „Strzelcy” złożyli przysięgę