Ponad 220 tys. wypożyczeń, prawie 6 tys. nowych pozycji książkowych, ponad 12 tys. czytelników – tak statystycznie wygląda rok w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej imienia Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie.
Ponad 1 mln 700 tys. zł – to kwota jaką w 2014 r. Miasto planuje przeznaczyć na działalność MiPBP w Bełchatowie. Podobna dotacja, przekazana przez samorząd w ubiegłym roku, pozwoliła placówce przeprowadzić szereg działań. Wśród nich m.in. wzbogacenie i odnowienie księgozbioru.
Na półki biblioteki trafiło prawie 4 tys. nowości książkowych. Do tego blisko 1800 nowych tytułów zakupionych z funduszy Biblioteki Narodowej. Z nowych pozycji cieszyły się nie tylko dzieci, ale także dorośli i młodzież. Księgozbiór powiększył się bowiem o literaturę popularno-naukową, nowości z zakresu beletrystyki i bajki. Zakupy przełożyły się na ilość odwiedzin i wypożyczeń. W 2013 roku Bibliotekę główną oraz jej filie łącznie odwiedziło 10 tys. czytelników, którzy łącznie wypożyczyli ponad 220 tys. pozycji. Działalność biblioteki dotowana jest także z portfela Powiatu Bełchatowskiego, który na ten cel w 2014 roku ma przekazać blisko 122 tys. zł.
W ciągu roku MiPBP prowadzi także szereg innych zadań. Jednym z nich są systematyczne naprawy zniszczonego księgozbioru. „Wiadome jest, że wielokrotnie czytana książka czy czasopismo nieco się niszczy. Dlatego na bieżąco prowadzimy naprawy introligatorskie polegające na klejeniu, oprawie czy wymianie zniszczonych okładek. W ubiegłym roku modernizację przeszło około tysiąc pozycji ze zbiorów. Podobnym pracom introligatorskim podlegają także nowe książki. Zanim trafią one na półkę i będą udostępniane czytelnikom obkładane są w folię lub okładki zgrzewane z folii. W ubiegłym roku obłożonych zostało ponad 9 tys. książek” – mówi Magdalena Forusińska, Dyrektor MiPBP w Bełchatowie. Tworzenie i udostępnianie własnych komputerowych baz danych – to kolejne działanie Biblioteki. Najwięcej pozycji przybyło w katalogach dla dorosłych i dla dzieci. Ich stan na koniec 2013 to odpowiedni 84 tys. i 29 tys. „Nasza placówka gromadzi i udostępnia zbiory w programie SOWA. W pierwszym półroczu 2013 roku przeorganizowaliśmy bazę SOWA2 do formatu SOWA2/MARC21 i rozpoczęliśmy pracę nad dostosowaniem opisów katalogowych do nowych zasad” – dodaje dyrektor Forusińska. Ponadto pracownicy placówki na bieżąco wprowadzali zmiany w katalogach podyktowane przez Bibliotekę Narodową. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej ułatwić czytelnikom dostępność do zbiorów. Praca MiPBP to również przeprowadzanie szkoleń merytorycznych, udzielanie porad pracownikom ościennych bibliotek czy aplikowanie do projektów umożliwiających np. pozyskiwanie nowych zbiorów. W minionym roku placówka zorganizowała także wiele konkursów. Ich głównym celem było popularyzowanie czytelnictwa oraz sztuki i dorobku, którymi dysponuje nasz region. XX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im Wacława Olszewskiego, XVIII konkurs o regionie „Między rajem a węglem”, XIII konkurs na najaktywniejszego czytelnika wśród dzieci i młodzieży „Pożeracz książek” – to tylko niektóre z nich. Do tego bełchatowska Biblioteka, zarówno w siedzibie głównej jak i w swoich filiach, zorganizowała kiermasze książek, kilkanaście wystaw oraz różnorodnych spotkań i happeningów.
Autor: AD-A
a.duda@um.belchatow.pl
Zamieścił: TK