Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaBiblioteka wzbogaci się o nowy sprzęt

Biblioteka wzbogaci się o nowy sprzęt

 Czytak to urządzenie, które pomaga osobom niedowidzącym w czytaniu książekCzytak to urządzenie, które pomaga osobom niedowidzącym w czytaniu książek

 

Bełchatowska biblioteka publiczna wygrała grant na poszerzenie swojej oferty dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach projektu organizowane będą warsztaty, spotkania integracyjne i wydarzenia kulturalne. W książnicy pojawi się też dodatkowe wyposażenie w postaci m.in. lup optycznych czy tabletów.

„Przystanek Biblioteka – Stacja Blisko” to pierwszy projekt, na jaki Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Bełchatowie pozyskała unijne dofinansowanie. – Naszym celem jest tworzenie biblioteki jako miejsca ciekawego i nowoczesnego, różnorodnego i dostępnego dla wszystkich. Od lat staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom czytelników z ograniczonymi możliwościami samodzielnego czytania. Osoby niewidome lub słabowidzące mogą wypożyczać książki z dużą czcionką oraz korzystać z prostego w obsłudze czytaka, który umożliwia wgranie i odsłuchiwanie audiobooków, których w naszych zasobach jest ponad dwa tysiące. Teraz chcemy iść krok dalej, tak by nasi czytelnicy mogli mieć jeszcze lepszy kontakt z „żywą książką” – podkreśla Edyta Jasińska, dyrektor MiPBP w Bełchatowie.

Biblioteczny projekt zakłada wiele działań, które mają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu przy jednoczesnym wspieraniu integracji społecznej osób ze szczególnymi potrzebami. – Planujemy organizację wielu, różnorodnych wydarzeń. Mam tu na myśli m.in. warsztaty cyfrowe i plastyczno-techniczne dla dzieci, które posiadają pewne niepełnosprawności. Chcemy, by były to zajęcia w pełni integracyjne. Liczymy też na intensywną współpracę z organizacjami oraz instytucjami zrzeszającymi osoby ze szczególnymi potrzebami. Wszystko po to, by stworzyć w naszej bibliotece wspaniałą przestrzeń do rozwoju potencjału intelektualnego i kulturalnego czytelników – dodaje Ewa Trzmiel, kierownik działu promocji bełchatowskiej książnicy.

 

W ramach zdobytego grantu w wysokości ponad 42 tys. zł w bibliotece pojawi się także dodatkowe wyposażenie przeznaczone dla czytelników z niepełnosprawnościami. Mowa m.in. o lupach optycznych, tabletach i kolejnych egzemplarzach książek z dużą czcionką. Projekt obejmuje również przeszkolenie pracowników MiPBP oraz pracowników bibliotek publicznych powiatu bełchatowskiego.

 

AP