Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa
Strona głównaNewsAktualnościBudżet miasta na 2026 rok uchwalony. Na inwestycje 37 mln

Budżet miasta na 2026 rok uchwalony. Na inwestycje 37 mln

Miejscy radni obradowali po raz ostatni w tym roku, kolejna sesja odbędzie się w styczniu
Podczas sesji, która odbyła się w czwartek 11 grudnia, radni przyjęli prezydencki projekt uchwały budżetowej na 2026 rok. Prezydent Patryk Marjan podkreśla, że w trakcie prac nad budżetem postawił na odpowiedzialność, stabilność i konsekwentny rozwój, przy jednoczesnym zachowaniu dyscypliny finansowej.

Finanse miasta zdominowały grudniową sesję Rady Miejskiej. Zanim jednak radni zajęli się tym tematem, zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności doraźnej komisji Rady Miejskiej w Bełchatowie ds. Transformacji Miasta Bełchatowa. W tym punkcie obrad możliwe scenariusze transformacji przybliżył prof. Adam Drobniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. – Najkorzystniejszy wydaje się ten, który przewiduje stworzenie nowej bazy gospodarczej w oparciu o sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to niezwykle istotne, nieważne, czy w Bełchatowie powstanie elektrownia jądrowa, czy nie. Kluczowe są strefy gospodarcze i ekonomiczne. Najlepiej, gdyby ta oferta była skoordynowana przez wszystkie samorządy tworzące region bełchatowski. Następnie należy ją promować i znaleźć konkretnych inwestorów. Ważne, żeby w ciągu najbliższych dziesięciu lat przygotować dobre projekty, a potem je wdrożyć – podkreślał prof. Drobniak.

W trakcie obrad przedstawiony został również raport z realizacji miejskiego Programu Ochrony Środowiska. Rajcy ustalili też wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników oraz kandydatów na strażaków ratowników bełchatowskich OSP.

Podczas XXI sesji rada podjęła też uchwałę w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego sytuacji Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie w kontekście planowanej restrukturyzacji. W dokumencie czytamy m.in., że: „Rada Miejska w Bełchatowie wzywa Zarząd Województwa Łódzkiego oraz Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie do podjęcia natychmiastowych działań, umożliwiających dalsze niezakłócone funkcjonowanie Szpitala”. Przypomnijmy, że kwestia sytuacji bełchatowskiej lecznicy była tematem Sesji Nadzwyczajnej 3 grudnia. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule: Przyszłość bełchatowskiej porodówki tematem sesji.

Budżet miasta na 2026 rok uchwalony

W bloku poświęconym miejskim finansom radni najpierw uchwalili zmiany w tegorocznym budżecie, a także wieloletnią prognozę finansową. W dalszej części zaś pochylili się nad prezydenckim projektem uchwały budżetowej na 2026 rok. Dokument precyzyjnie określa, na co miasto wyda środki w przyszłym roku. Miejskie dochody w 2026 roku mają osiągnąć blisko 386 mln zł. Z kolei wydatki zakłada się na poziomie 396 mln zł. 

Jak podczas sesji zaznaczył prezydent Bełchatowa Patryk Marjan, dokument został oparty na czterech filarach: stabilności, odpowiedzialności, zrównoważonym rozwoju oraz miejskich podatkach. Warto nadmienić, że pozytywną opinię nt. projektu uchwały wydała Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi. Propozycja budżetu spotkała się także z akceptacją miejskich radnych. Obydwie uchwały – zarówno budżet, jak i wieloletnia prognoza przyjęte zostały jednogłośnie.

Budżet Miasta Bełchatowa na 2026 rok – wydatki:

  • oświata 179 mln zł
  • pomoc społeczna, wsparcie rodziny 53,5 mln zł
  • gospodarka komunalna i ochrona środowiska 45 mln zł
  • inwestycje 37 mln zł
  • transport i łączność 31,5 mln zł
  • kultura i sport 25 mln zł

Szczegóły dotyczące tego, jak w przyszłym roku będą się kształtować miejskie finanse, można znaleźć w dokumentach sesyjnych. Znajdują się one na portalu eSesja. Poniżej artykułu zamieszczamy wywiad, w którym prezydent Patryk Marjan mówi m.in. o tym, jakie inwestycje miasto planuje zrealizować w 2026 roku. Są to zarówno duże zadania drogowe czy infrastrukturalne, ale też mniejsze, poprawiające komfort życia w mieście.

Prezydent Bełchatowa Patryk Marjan przedstawił założenia miejskiego budżetu na 2026 rok

Odpowiedzialne inwestycje – wywiad z prezydentem Bełchatowa Patrykiem Marjanem

Przygotowanie miejskiego budżetu to olbrzymie wyzwanie. Musi on bowiem zrównoważyć potrzeby w każdej dziedzinie funkcjonowania miasta, a także oczekiwania mieszkańców. Co było dla Pana najważniejsze podczas planowania miejskich finansów na kolejne 12 miesięcy? A przede wszystkim, jaki pod kątem finansowym będzie ten 2026 rok?

Patryk Marjan, prezydent Bełchatowa: Nasz budżet jest odpowiedzialny. Nie sięgamy do kieszeni mieszkańców, gospodarujemy tym, co mamy. Wiele zadań planujemy zrealizować dzięki oszczędnościom i rozsądnemu gospodarowaniu. Oglądamy dokładnie każdą publiczną złotówkę. Równie ważne jest racjonalne podejście do zadłużenia, które będzie oscylować w okolicach 11 proc. dochodów ogółem. Jestem przeciwko skokowemu zadłużaniu miasta, które w dalszej perspektywie może generować duże koszty obsługi długu. Dlatego też pozostaję na stanowisku, że ewentualne zobowiązania należy przeznaczać tylko na konkretne, przyszłościowe projekty.

Podkreśla Pan, że kluczowa w miejskich finansach jest odpowiedzialność. Nie wyklucza ona jednak inwestycji. W przyszłym rok w planach jest ich sporo.

P.M.: Koncentrujemy się na zadaniach, które bezpośrednio wpływają na komfort mieszkańców. W pierwszej połowie 2026 roku oddamy też do użytku finalizowaną ulicę Zamoście, która wymagała modernizacji. Dodatkowo, we współpracy z powiatem, chcemy zająć się poprawą jakość ulicy 1 Maja. Chcemy także przeprowadzić bardzo istotne zadanie drogowe we współpracy z zarządem województwa. Mam tu na myśli przebudowę ulicy Piłsudskiego i długo oczekiwane przez bełchatowian połączenie miasta z Dobrzelowem poprzez ciąg pieszo-rowerowy. Z pewnością zwiększy to bezpieczeństwo, ponieważ dziś mieszkańcy muszą tam korzystać z pobocza tej ruchliwej drogi. Poza tym będzie dużo mniejszych prac modernizacyjnych, jak poprawa dróg w osiedlach oraz budowa chodników praktycznie w całym mieście. Kolejny z naszych projektów ucieszy rowerzystów. Chcemy bowiem połączyć ścieżką rowerową wschodnią obwodnicę miasta z istniejącymi już ścieżkami na ulicach Goetla, Budryka czy Staszica.

Wielokrotnie podkreślał Pan, że Bełchatów to miasto, które jest w procesie modernizacji. Czy to zatem oznacza, że poza inwestycjami drogowymi w planach są także inne zadania? Które z nich według Pana mogą mieć kluczowe znaczenie dla komfortu bełchatowian?

Zabezpieczyliśmy środki, chociażby na modernizację „serca” naszego miasta, czyli plac Narutowicza. Przeprowadzimy jego przebudowę, naprawimy zużyte elementy i sprawimy, że będzie bardziej zielony i otwarty. Myślimy też o osiedlu Binków, a konkretnie parku Samujłły. W tym miejscu mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej altanki, a sam park zyska nowy, świeży wygląd. Dzięki temu, że udało nam się pozyskać dofinansowanie, przeprowadzimy termomodernizację budynków mieszkalnych przy Olsztyńskiej 5 i 5A, a także Czaplinieckiej 100, 100A i 100B. To przełomowe projekty, które pokazują, że nie ma lepszych czy gorszych rejonów miasta. Rozwijamy i dbamy o wszystkie części Bełchatowa z należytą starannością.

Zadbamy również o infrastrukturę dla najmłodszych. W budżecie zabezpieczyliśmy środki na odnowienie placu zabaw na placu Narutowicza, rozpoczniemy także budowę bezpłatnego wodnego placu zabaw na os. Dolnośląskim. Poza tym dzieci zyskają nowe miejsce do zabawy w okolicach ulicy Lipowej.

Jak co roku, lwią część budżetu pochłania oświata. Wydatki te obejmują nie tylko sprawy związane stricte z edukacją.

P.M.: Tak, na oświatę przeznaczamy rekordową kwotę. Chcemy bowiem zapewnić jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju najmłodszym bełchatowianom. Dlatego też zadbamy, chociażby o dachy kolejnych placówek oświatowych czy poprawimy stan techniczny oraz funkcjonalność sal gimnastycznych. To jednak nie wszystko. Przy Szkole Podstawowej nr 8 (os. Dolnośląskie) zbudujemy parking, który rozwiąże problemy z przywożeniem dzieci do szkoły. Będzie on służył zarówno rodzicom uczniów, jak i osobom korzystającym z przyszkolnego Orlika i mieszkańcom osiedla. Zmodernizujemy także infrastrukturę sportową, np. Orlik przy SP nr 3, gdzie w tym roku wybudowaliśmy miasteczko ruchu drogowego. Wszystko po to, by zachęcać dzieci i młodzież do większej aktywności fizycznej.

Podczas rozmowy o kształcie miejskich finansów na kolejny rok, nie sposób nie wspomnieć także o tej nieco dalszej przyszłości naszego miasta. Mamy tutaj na myśli głównie kwestie związane z transformacją energetyczną oraz zapewnieniem mieszkańcom stałych dostaw ciepła.

P.M.: Podchodzimy odpowiedzialnie do strategicznych wyzwań, jakim bez wątpienia jest transformacja energetyczna Bełchatowa i całego regionu. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami i przygotowujemy dokumentację projektową pod budowę nowej ciepłowni. Pragnę uspokoić mieszkańców, że nie zostaną bez źródła ciepła. W przyszłym roku zabezpieczamy także środki na poprawę infrastruktury kolejowej, co w obliczu czekającej nasze miasto transformacji jest niezwykle istotne. W tym przypadku jesteśmy zobowiązani do olbrzymiego wkładu własnego (ponad 13,6 mln zł w 2027 roku i ponad 15 mln w 2028 roku). Połączenia kolejowe umożliwią podróżowanie pociągiem do Łodzi w przeciągu godziny, co uczyni Bełchatów jeszcze lepszym miejscem do życia.

Nie samymi inwestycjami i projektami infrastrukturalnymi żyje miasto. W projekcie uchwały budżetowej znalazły się środki na sport czy kulturę.

P.M.: Dokładnie, pamiętamy także o tzw. zadaniach miękkich. Bełchatowianom spodobały się miejskie potańcówki, więc na pewno będziemy je kontynuować. Chcemy budować lokalną tożsamość i sprawiać, że bełchatowianie będą dumni, że Bełchatów jest ich miejscem na ziemi.