W tegorocznym głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa wzięło udział prawie 2,8 tysiąca mieszkańców Bełchatowa, którzy wybierali spośród 9 projektów. Pula środków do podziału na 2024 rok wynosiła 1 mln zł, w tym 900 tys. zł na tzw. projekty twarde i 100 tys. na projekty miękkie.
– Dziękuję wszystkim bełchatowianom, którzy wzięli udział w przygotowaniu projektów do Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa, ale też w głosowaniu. Świadczy to o tym, że zainteresowanie życiem miasta, jak i chęć bezpośredniego uczestniczenia w życiu Bełchatowa jest duże. Bardzo nas cieszy, że mieszkańcy nie tylko przyglądają się z boku na to, co dzieje się w mieście, ale chcą też aktywnie w tym uczestniczyć – powiedział Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.
Budżet Obywatelski Bełchatowa: wygrane projekty
Na projekty twarde w sumie bełchatowianie oddali prawie 2,6 tys. głosów. Najwięcej zebrał projekt: „Budowa tężni solankowej na os. Olsztyńskim”. Ma ona powstać przy ul. Kujawskiej i być podobna do tych, które już w Bełchatowie funkcjonują. Drugie, pod względem liczby głosów, jest zadanie: „Ekologiczny park dla psów”. Powstanie on na os. Budowlanych, znajdą się na nim m.in. różnego rodzaju przeszkody, śluza wejściowa, a także mała architektura. Prezydent Mariola Czechowska zdecydowała, że w 2024 roku będą realizowane obydwa te zadania.
Wśród projektów miękkich największą popularnością cieszył się „Zdrowy Bełchatów na PLUS”. W ramach programu bełchatowianie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań m.in. kardiologicznych. Miasto zrealizuje też drugi ze zgłoszonych projektów. Mowa o „Bełchatowskiej Akademii Liderów”, który jest odpowiedzią na wciąż rosnące zapotrzebowanie na wolontariuszy i ich pracę. Jego celem m.in. jest zorganizowanie szkoleń, które pomogą przyszłym wolontariuszom zdobyć odpowiednie umiejętności i niezbędną wiedzę. W sumie na projekty miękkie oddano blisko 1800 głosów.
Ze szczegółowym opisem wszystkich projektów można się zapoznać na stronie decydujemy.belchatow.pl. Tam też dostępne są wyniki Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa 2024 wraz z liczbą oddanych głosów.
– Warto zauważyć, że projekty są różnorodne i skorzystać z nich będzie mogło wiele grup. Tężnie solankowe cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Świadczy o tym między innymi fakt, że do tegorocznego budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili aż dwa takie projekty. Zadanie prozdrowotne, które także wygrało, to tak naprawdę już kolejny taki projekt, które miasto będzie realizować w ramach Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Ponownie cieszył się on sporym poparciem mieszkańców. Cieszę się, że są też nowe propozycje. Mianowicie Bełchatowska Akademia Liderów czy park ekologiczny dla psów – podsumowuje wiceprezydent Łukasz Politański.
ADA