
Zakończył się kolejny etap Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Chodzi o weryfikację projektów złożonych przez mieszkańców. W tegorocznej odsłonie BO wpłynęło ich aż 19. Wszystkie zostały sprawdzone pod kątem formalnym oraz merytorycznym. Ostatecznie pozytywnie ocenionych zostało aż 14 propozycji.
Budżet Obywatelski – co zaproponowali mieszkańcy
Wśród zakwalifikowanych do następnego etapu są propozycje zada n o przeróżnym charakterze – od prozdrowotnych, przez sportowe, a na kulturalnych kończąc.
- Osiedlowy trener personalny – organizacja bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz animacji dla seniorów.
- Niepodległościowy turniej bocci – sposób na aktywnie spędzony czas wolny dla seniorów oraz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością
- Lato pełne wyzwań – integracja, rozwój oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, cykl spotkań terapeutycznych.
- Sportowy Bełchatów – treningi ogólnorozwojowe dla mieszkańców Bełchatowa w różnych grupach wiekowych: dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
- Cukrzyca? Wiem, zapobiegam, kontroluję! – cykl spotkań edukacyjnych na temat diabetologii.
- Aktywny senior – cyfrowe i intelektualne centrum spotkań: szkolenia i warsztaty np. z obsługi smartfona czy bankowości elektronicznej, gry planszowe.
- Kijki mocy Bełchatowa: nordic walking z pasją – organizacja rajdów nordic walking, warsztatów i zawodów.
- Żyj i działaj z pasją – organizacja przedsięwzięć z dziedziny kultury i sportu, np. turnieju piłki nożnej, spotkania z poezją i autorami książek, czy zwiedzanie muzeów.
- Bełchatów kibicuje aktywności – bezpłatne zajęcia ogólnorozwojowe, stretchingu, fitnessu czy gimnastyki oraz samoobrony.
- Zdrowy Bełchatów na plus – darmowe badania: kardiologiczne, densytometria, dna oka, a do tego konsultacje diabetologiczne.
- Bezpieczny senior na plus – cykl spotkań, podczas których omawiane będzie bezpieczeństwo w sieci, ochrona przed manipulacją czy zwiększenie samodzielności.
- Profilaktyka poprzez sport – aktywne spędzanie czasu wolnego jako alternatywa dla uzależnień: wykłady, szkolenia i treningi piłkarskie oraz bokserskie.
- Cyfrowe archiwum GKS Bełchatów – ocalmy historię sportu w naszym mieście: projekt zakłada stworzenie cyfrowej bazy kolekcji historycznej GKS Bełchatów.
- Impuls życia – sieć AED w mieście i szkolenia z pierwszej pomocy: chodzi głównie o naukę resuscytacji oddechowo-krążeniowej oraz użycia automatycznego defibrylatora.
Opisy wszystkich zakwalifikowanych projektów, a także tych, które ze względów formalnych bądź merytorycznych zostały odrzucone, można znaleźć na decydujemy.belchatow.pl.
Kiedy wyniki Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa?
Ostateczną listę zadań, na które będzie można oddać swój głos w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa, opublikujemy 30 kwietnia. Samo głosowanie zaś ruszy 12 maja i potrwa do 19 maja. Natomiast które projekty miasto zrealizuje, dowiemy się 23 maja.
Przypomnijmy, że to już dziesiąta odsłona Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Jego odświeżona formuła zakłada, że miasto będzie realizować tzw. miękkie propozycje mieszkańców. W puli jest 200 tys. zł.