Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Events Calendar

157. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Na 26 stycznia zaplanowane są miejskie obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Mieszkańcy złożą kwiaty pod pomnikiem powstańców, będzie msza św. oraz montaż artystyczny.

Uroczystości tradycyjnie odbędą się w Grocholicach. O godz. 10:00 w parafii pw. Wszystkich Świętych rozpocznie się msza św., która zostanie odprawiona w intencji poległych powstańców. Podczas nabożeństwa będzie można zobaczyć montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5. Młodzież będzie w nim wspominać wydarzenia ze stycznia 1863 roku.  

Zaraz po msz św. – o godz. 11:15  zaplanowany jest przemarsz na cmentarz w Grocholicach przy ul. Wojska Polskiego, gdzie odbędzie się dalsza część obchodów. Mieszkańcy złożą kwiaty przy pomniku Powstańców Styczniowych, ich pamięć uczczą także minutą ciszy. Będą także okolicznościowe przemówienia.

Organizatorzy obchodów 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego – Prezydent Miasta Bełchatowa oraz proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach – do udziału w uroczystości zapraszają wszystkich mieszkańców, a także poczty sztandarowe szkół, stowarzyszeń, związków zawodowych i zakładów pracy.

Dzień wcześniej, w sobotę 25 stycznia mieszkańcy będą mieć okazję, aby wziąć udział w zawodach strzeleckich „O szablę Józefa Turczynowicza”. Sekcja Strzelectwa Sportowego „Iglica” organizuje je już po raz szósty. Tradycyjnie turniej patronatem honorowym objęła prezydent Mariola Czechowska.  Udział w zawodach może wziąć każdy, kto czuje się na siłach. Przewidziane są dwie konkurencje: karabin oraz pistolet pneumatyczny. W każdej z nich prowadzony ma być podział na kilka kategorii – dzieci, młodzież, dorośli oraz open. Turniej odbędzie się na strzelnicy „Iglica” przy ul. Czyżewskiego 7 (budynek PGM-u), początek o godz. 9:00.

W minioną niedzielę, 12 stycznia po raz dwudziesty przeszedł Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych. Jego uczestnicy mieli do wyboru jedną z dwóch przygotowanych tras. Krótsza – 10 km – prowadziła przez Bełchatów,  Grocholice i Oleśnik, a dłuższa – na 14 km – przez Parzno, Kluki i Kaszewice. Obydwie zakończyły się na Kurnosie II.  

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl