Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościCześć pamięci bohaterów

Cześć pamięci bohaterów

Bełchatowianie uczcili 74. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji wzięli udział we Mszy św. odprawionej w intencji tych, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju.

 

Pamięć o bohaterach upamiętniono minutą ciszy i złożeniem kwiatów pod pomnikiem poległych. Nie zabrakło także okolicznościowych przemówień. W jednym z nich Franciszek Zochniak, żołnierz Armii Krajowej, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło w Bełchatowie powiedział: ” Pamiętajmy o tych, którzy swoje życie poświęcili walce o Ojczyznę. To właśnie dzięki nimi – bohaterom, dziś możemy żyć w wolnej Polsce, a wolność to najwspanialsza rzecz jaką możemy uzyskać. Dziękuję, że przyszliście i wspólnie oddaliśmy im hołd”.

 

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego to święto państwowe. Dokładnie piętnaście lat temu Sej Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił, że będzie ono obchodzone każdego roku 27 września. Jak można przeczytać na stronie Instytutu Pamięci Narodowej: „27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obydwu okupantom. 4 grudnia 1939 roku gen. Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej z siedzibą w Paryżu jako organizację wojskową o charakterze apolitycznym i ogólnonarodowym. 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK). Jednym z głównych zadań dowództwa stało się przyspieszenie akcji scalenia wszystkich grup wojskowych w jedną organizację podległą rządowi RP na uchodźstwie. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami (zgodnie z możliwościami i dostępnymi środkami) oraz przygotowywanie kadr, a następnie sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie”.

 

 

Autor, zamieściła: AD-A