Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na naukę nigdy nie jest za późno. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bełchatowie jest najlepszym dowodem na to, że aktywność w życiu wcale nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę.

 

Bełchatowski uniwersytet powstał w 2005 roku jako filia UTW z Łodzi. Na początku uczestniczyło w nim jedynie 40 osób. Od 1 marca 2006 roku ideę kontynuowało Bełchatowskie Społeczne Towarzystwo Oświatowe. Liczba słuchaczy wzrosła wówczas do 130 osób nie tylko z Bełchatowa, ale także z okolicznych miejscowości. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bełchatowie działa bardzo prężnie. Od początku 2012 roku funkcjonuje w ramach Miejskiego Centrum Kultury.

 

Program bełchatowskiego uniwersytetu budowany jest w oparciu o zapotrzebowanie słuchaczy. Bogata oferta programowa ma na celu włączenie emerytów i rencistów do systemu kształcenia ustawicznego. Aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna wprowadza osoby starsze w nowy, a zarazem pełen wyzwań okres jesieni życia.

 

Obecnie w różnorodnych zajęciach UTW uczestniczy blisko dwustu chętnych. Korzystają oni z lekcji informatyki, psychologii i nauki języków obcych. Dla seniorów ważna jest także troska o sprawność fizyczną stąd wyjścia na basen, gimnastyka korekcyjna czy joga. Seniorzy mogą rozwijać również swoją pasję podróżnika w sekcji turystycznej. Słuchacze uniwersytetu biorą także udział w wykładach o szerokiej tematyce. Dotyczą one zagadnień z dziedziny zdrowia, kultury czy socjologii. Z myślą o uczestnikach uniwersytetu przygotowywane są specjalne kursy i warsztaty. Chór czy sekcja taneczna to także bloki zajęć w ramach uniwersytetu, które rozwijają zainteresowania seniorów oraz pomagają w spełniają młodzieńczych marzeń, są formą samorealizacji.

 

Warsztaty, seminaria i wykłady organizowane przez UTW stwarzają okazję nie tylko do pogłębienia lub zdobycia nowej wiedzy, ale także do nawiązania nowych przyjaźni i rozwinięcia kontaktów towarzyskich. Członkowie Uniwersytetu tworzą społeczność, która spotyka się nie tylko podczas zajęć, ale także poza nimi. Seniorzy spędzają razem swój wolny czas, organizują wspólne wyjazdy, ogniska. Z myślą o nich w MCK rozpoczął działalność Filmowy Klubu Seniora.

 

Uniwersytety III Wieku, takie jak ten w Bełchatowie, odgrywają dużą rolę społeczną zmieniając sposób postrzegania osób starszych. Dzięki uniwersytetom zmienia się stereotyp, zgodnie z którym w pewnym wieku niektórych rzeczy robić nie wypada. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie internetowej MCK www.mckbel.eu w zakładce Uniwersytet III Wieku.

 

Miejsce spotkań: MCK pl. Narutowicza 1a
Koordynator: Agnieszka Bielska

 

Sekcje Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bełchatowie

 

 

Sekcja języka angielskiego

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku liczy 4 grupy językowe. Średnio każda grupa liczy około 10 osób. Słuchacze chętnie korzystają z zajęć z języka angielskiego. Lekcje maja formę lektoratu praktycznego. Program nauczania mam za zadanie by słuchacz szybkim czasie nabył umiejętność podstawowej komunikacji w języku angielskim. Instruktorem prowadzącym jest Katarzyna Grochala.

 

Sekcja pilatesu

 

Pilates jest systemem ćwiczeń, który ma na celu rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. Zajęcia pilates są połączeniem jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. W bełchatowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku działają dwie grupy po około 25 osób w każdej. Sekcję prowadzi Mariola Biegańska.

 

Sekcja taneczna

 

Głównym celem tej grupy jest nabycie umiejętności tanecznych z zakresu tańca towarzyskiego. Ważne jest również wyrażanie emocji przez taniec oraz nauka ruchu scenicznego. Do grupy należy 15 osób. Instruktorem prowadzącym jest Anetta Wojtuch.

 

Gimnastyka korekcyjna

 

Aktywność ruchowa ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Powinien o tym pamiętać każdy, zwłaszcza senior. Codzienna dawka ruchu zapobiega zmianom zwyrodnieniowym, uelastycznia więzadła oraz ścięgna, gwarantując ruchomość stawów oraz ma korzystne działanie na pracę narządów wewnętrznych organizmu. Ćwiczenia mają również dobroczynny wpływ na nastrój, a nawet na pracę mózgu. Gimnastyka korekcyjna to jedna z najliczniejszych sekcji. Uczestniczy w niej około 60 osób w dwóch grupach. Zajęcia prowadzi Żaneta Jóźwik.

 

Zajęcia na basenie

 

Gimnastyka w wodzie cieszy się ogromnym powodzeniem wśród słuchaczy bełchatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Oprócz nauki pływania pod okiem instruktorów dla seniorów prowadzone są również zajęcia aerobiku wodnego oraz rehabilitacji. W wodnych ćwiczeniach bierze udział średnio 60 osób, w dwóch grupach.

 

Sekcje psychologiczne

 

W bełchatowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku działają dwie sekcje psychologiczne. Obie cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż rozwój osobisty jest bardzo ważnym elementem życia osób w wieku 55+. Poza warsztatami, których celem jest poznawanie siebie i dystansowanie się do świata i przemijania, prowadzone są również prelekcje, prezentacje multimedialne dotyczące ciekawych tematów związanych z psychologią. Spotkania prowadzone są przez Ewę Budzińską i Eulalię Adasiewicz.

 

Sekcja jogi

 

Joga pozwala zwolnić tempo negatywnych zmian, a czasami nawet zdecydowanie poprawić kondycję osób starszych, którzy mimo upływu lat mogą cieszyć się zdrowiem. Ruch powolny i stateczny jaki odbywa się w jodze jest wskazany dla osób starszych. Nie wymaga od nich kondycji czy dużej sprawności fizycznej. W sekcji uczestniczy około 15 osób. Zajęcia prowadzi Diana Ponimirska.

 

Chór Pasjonata

 

Chór jest wizytówką bełchatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Grupa licząca około 20 osób dba o oprawę wokalną na większości uroczystości. Chór reprezentuje UTW na zewnątrz, biorąc udział w miejskich uroczystościach, ale również na spotkaniach innych placówek. Opiekunem i dyrygentem jest Elżbieta Wesołowska.

 

Sekcja turystyczna

 

Sekcja turystyczna UTW działa od początku jego istnienia pod przewodnictwem Renaty Musiał. Grupa liczy ponad 120 uczestników. Formy działania sekcji są różnorodne: wykłady, pokazy slajdów, filmy podróżnicze oraz wycieczki. Tematyka wykładów dotyczy głównie atrakcji turystycznych różnych regionów Polski, Europy i świata. Słuchacze poznają i recenzują prasę, filmy i literaturę podróżniczą. Urozmaiceniem są spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy opowiadają o swoich podróżach. Ponadto członkowie sekcji uczestniczą w targach turystycznych i sami są aktywnymi podróżnikami. Poznają swój region, a także odwiedzają dalsze zakątki naszego kraju. Organizowane są także wycieczki zagraniczne.

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl