Transplantacja to dla wielu pacjentów szansa na przedłużenie życia. Obowiązuje zasada domniemanej zgody. Oznacza to, że wszyscy jesteśmy potencjalnymi dawcami narządów po śmierci – można przeczytać na oficjalnym serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia (pacjent.gov.pl).
Jak informują: transplantacja (inaczej donacja, przeszczep) to operacja polegająca na pobraniu narządu, tkanki lub komórek od dawcy i wszczepieniu go do organizmu biorcy. Przeszczep jest metodą ratowania życia osób ciężko chorych, które potrzebują zdrowego narządu.
Wyszukiwarka „Gdzie się leczyć?” to prosty sposób na uzyskanie listy miejsc, w których każdy pacjent może otrzymać pomoc medyczną w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Dzięki niej pacjenci mogą uzyskać informację o dogodnej dla siebie lokalizacji miejsca udzielania świadczeń, a także o średnim czasie oczekiwania na świadczenia udzielane w wybranej placówce w ostatnich 6 miesiącach.
Aby skorzystać z wyszukiwarki kliknij kliknij tutaj.
Nie pamiętasz, jaki lek zapisał ci lekarz ani jak go stosować? Nic straconego, bo teraz każdy pacjent może monitorować historię swoich wizyt u lekarza czy w aptece, odebrać i zrealizować e-receptę, a to za sprawą Internetowego Konta Pacjenta. To jeszcze nie wszystkie zalety nowej usługi zaproponowanej przez Ministerstwo Zdrowia.
Punkt Informacji Prozdrowotnej w Bełchatowie powstał w oparciu o liczne sygnały miszkańców o potrzebie jego utworzenia. Nadrzędnym celem Punktu jest zwiększenie dostępu mieszkańców do edukacji prozdrowotnej.
Po godzinach pracy placówek POZ usługi medyczne zapewniane są w formie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pomocy udzielają lekarze i pielęgniarki w ambulatoriach lub w domu pacjenta.
Interaktywna MAPA nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej kliknij tutaj