Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacja300 zł dla uczniów na wyprawkę. Trwa nabór

300 zł dla uczniów na wyprawkę. Trwa nabór

Dobry start można składać wnioski. Na zdjęciu dziecko z przyborami szkolnymi
Wnioski o 300 zł dla ucznia można składać do końca listopada
Można już składać wnioski o świadczenie „Dobry Start”. To rządowe dofinansowanie przysługuje dzieciom uczącym się w szkole. A wykorzystać je można m.in. na zakup wyprawki szkolnej.

„Dobry start”, czyli tzw. 300+ na dziecko to program rządowy oferujący jednorazowe świadczenie. Przyznawane jest ono bez względu na wysokość zarobków osiąganych przez rodziców. Można przeznaczyć je na zakup wyprawki szkolnej, czyli na przykład na zakup podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych. Wsparcie finansowe przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat. A jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat. Co za tym idzie o 300+ nie mogą się ubiegać rodzice dzieci uczących się w tzw. zerówkach czy studenci.

– Należy pamiętać, że wiek 20 i 24 lat liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia. Jeśli wiek graniczny, czyli 20. albo 24. lata ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

“Dobry start” wniosek trzeba złożyć elektronicznie

Wnioski o 300 zł dla ucznia można składać do końca listopada. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to ZUS wypłaci pieniądze najpóźniej do 30 września. Składając wniosek w późniejszych miesiącach, wypłaty można spodziewać się do 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Wnioski ZUS przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną. I jest to bardzo proste. Trzeba jednak pamiętać, by bezbłędnie wpisać dane. Mowa o takich informacjach jak: prawidłowy numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta bankowego. 

Najprostszym i najszybszym sposobem złożenia wniosku o 300 plus jest aplikacja mZUS. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store. Aby aktywować aplikację mobilną ZUS, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice, którzy nie posiadają konta na PUE ZUS wniosek o świadczenie 300 plus, mogą złożyć przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Co również jest bardzo proste.