Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościDotacje dla miejskich projektów. Prezydent odebrała czeki

Dotacje dla miejskich projektów. Prezydent odebrała czeki

Dotacje dla miejskich projektów. Prezydent odebrała czeki
Prezydent Mariola Czechowska pozyskała łącznie blisko 135 tys. zł na realizację czterech miejskich projektów
Ponad 200 tys. zł – symboliczne czeki na taką kwotę odebrała dziś prezydent Mariola Czechowska. Pieniądze będą przeznaczone na realizację trzech miejskich projektów prozdrowotnych, rozbudowę infrastruktury rowerowej oraz remont muzeum regionalnego.

– To kolejne już środki, które płyną do naszego miasta z urzędu marszałkowskiego. Dziękuję zarówno marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi, jak i radnym sejmiku wojewódzkiego, za przychylność oraz finansowe wsparcie dla naszych miejskich inicjatyw. Pieniądze przyznane na szeroko rozumianą ochronę zdrowia pozwolą nam rozszerzyć zakres działań realizowanych w tym roku w mieście Bełchatowie. Z kolei standaryzacja rozwiązań z zakresu infrastruktury rowerowej z pewnością ucieszy wszystkich bełchatowian lubiących aktywnie spędzać czas. Jeszcze raz dziękuję za granty dla naszego miasta – powiedziała prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

Dotacje dla miejskich projektów zdrowotnych

Wspomniane przez prezydent Mariolę Czechowską pieniądze na ochronę zdrowia to łącznie 50 tys. zł. 20 tys. zł z nich to pieniądze na projekt „Ruszaj się dla zdrowia”. Chodzi o promowanie aktywności fizycznej wśród bełchatowian. Uczestnicy programu będą mogli uczestniczyć w zajęciach nordic walking oraz uczyć się poprawnej techniki chodzenia z kijkami.

Kolejne prozdrowotne działanie, jakie miasto będzie realizować dzięki środkom z województwa, będzie „Zdrowa kobieta”. Pozyskane 20 tys. zł pozwoli na zorganizowanie prelekcji z dermatologiem, kardiologiem i endokrynologiem. Ponadto uczestniczki projektu wezmą udział w warsztatach z ginekologiem oraz diabetologiem. Dodatkowo bełchatowianki biorące udział w programie będą mogły skorzystać z indywidualnych konsultacji ze specjalistami, a także zrobienia podstawowych badań. Mowa tutaj o badaniach piersi, badaniach dermoskopem, EKG serca, USG tarczycy badaniach poziomu cukru we krwi.

Ostatnim z prozdrowotnych działań, na które miasto otrzymało grant w wysokości 10 tys. zł, będzie edukacja przedmedyczna w miejskich przedszkolach. Podczas zajęć poprzez zabawę dzieci dowiedzą się, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, jak zadzwonić pod numer alarmowy 112 i co powiedzieć ratownikom. Poza tym nauczą się prawidłowego postępowania przy zranieniach oraz oparzeniach, jak poprawnie skontrolować oddech i jak poprawnie wykonać uciśnięcia klatki piersiowej przy zatrzymaniu krążenia.

Dofinansowanie na infrastrukturę rowerową

Podczas konferencji, która w bełchatowskim urzędzie miasta odbyła się we wtorek 2 kwietnia, prezydent Mariola Czechowska odebrała także czek opiewający na kwotę 84,5 tys. zł. Tym razem z przeznaczeniem na poprawę miejskiej infrastruktury rowerowej. Projekt zakłada zamontowanie w Bełchatowie 12 stojaków rowerowych. Będą też montowane wiaty, a w niektórych lokalizacjach także stoły piknikowe. Do tego pojawią się cztery samoobsługowe stacje rowerowe, podobne do tych, które już funkcjonują na terenie miasta. Mała architektura wzbogaci m.in. ścieżkę rowerową przy ul. Staszica, dokładnie fragment za skrzyżowaniem z ul. Budryka i przy ul. Armii Krajowej odcinek w pobliżu centrum handlowego. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule: Mamy kolejne dofinansowanie. Tym razem na turystykę.

Warto także nadmienić, że podczas konferencji symboliczny czek odebrał także dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. 79 tys. zł przeznaczone zostanie na ostatni etap remontu Muzeum Regionalnego, a konkretnie na odnowienie podłóg na parterze zabytkowego dworku. Więcej na ten temat możecie przeczyta w naszym artykule: Szykuje się kolejny remont w muzeum.

AP

Czeki dla JST oraz organizacji
Granty odebrali również przedstawiciele JST oraz organizacji