Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaDrużyna "Trzynastki" w krajowym finale europejskiego konkursu

Drużyna “Trzynastki” w krajowym finale europejskiego konkursu

Drużyna "Trzynastki" w krajowym finale europejskiego konkursu
W konkursie statystycznym drużyna Mathxperts z “Trzynastki” walczy o awans do etapu europejskiego
Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 13 wśród pięciu najlepszych w kraju. Mathxperts, bo tak się nazywają, zakwalifikowali się do finału części krajowej Europejskiego Konkursu Statystycznego w kategorii szkół podstawowych. O tym, czy awansują do etapu europejskiego, dowiemy się na początku maja.

– Naszych uczniów od ogromnego sukcesu, jakim bez wątpienia byłby awans do kolejnego etapu, dzieli naprawdę mały krok. Z pełnym podziwem przyglądam się temu, co nasza uzdolniona młodzież robi. Statystyka to nie jest prosta i łatwa materia. Jednak patrząc na wyniki zespołu, świetnie sobie z nią poradzili. Widać, że są świetnie przygotowani. Gratuluję tego, co już udało się osiągnąć. Bycie w gronie najlepszych pięciu polskich ekip to nie lada osiągnięcie. Życzę drużynie jak największych sukcesów – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.

W siódmej edycji Europejskiego Konkursu Statystycznego organizowanego przez Eurostat we współpracy m.in. z polskim Głównym Urzędem Statystycznym mierzą się trzyosobowe ekipy z dwudziestu krajów Starego Kontynentu. Mowa m.in. o Hiszpanii, Chorwacji, Litwie, Luksemburgu, Bułgarii czy Finlandii, Francji, Niemczech i Portugalii. Do udziału w tym wyzwaniu w naszym kraju zgłosiło się ponad 400 drużyn. Wśród nich także ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 13 w składzie: Zuzanna Chodak, Sandra Kacprzak i Kajetan Michalczyk. Jak mówi ich opiekunka, a jednocześnie nauczycielka matematyki, Renata Stolarczyk, udział w konkursie pozwala młodzieży zdobyć wiele nowych umiejętności.  

– Nasi uczniowie nie tylko wzbogacają swoją wiedzę o statystyce, ale też uczą się ją wykorzystywać. Poza tym w praktyczny sposób rozwijają umiejętności analityczne. Potrafią już sami zbierać dane, opracowywać je w formie tabel, wykresów czy diagramów. Wartością dodaną jest także to, że pracują w grupie. Współpraca, pomaganie sobie, wspólne rozwiązywanie problemów, dzielenie się swoimi pomysłami na wykonanie zadanie i poczucie odpowiedzialności za efekt pracy całego zespołu – tłumaczy Renata Stolarczyk.

W pierwszym etapie drużyna, która przyjęła wiele mówiącą nazwę Mathxperts, musiała rozwiązać trzy testy online. Pytania dotyczyły m.in. podstawowych pojęć statystycznych czy podstaw rachunku prawdopodobieństwa. Uczestnicy musieli także wykazać się umiejętnością wyszukiwania informacji w różnych źródłach, jak chociażby statystycznych, demograficznych czy w Narodowym Spisie Powszechnym. Wśród zadań była także praca z tekstem źródłowym dotyczącym zrównoważonego rozwoju. Dodatkowym wyzwaniem z pewnością był fakt, że tekst ten był w języku angielskim. Z tego etapu młodzi bełchatowianie wyszli zwycięsko uzyskując 100 proc. możliwych do zdobycia punktów.

Tym samym dostali się do kolejnego etapu krajowego wraz z kolegami z 18 innych szkół podstawowych z Polski. Tutaj zadaniem było przygotowanie analizy zbioru danych przygotowanych przez organizatora. Następnie należało przedstawić wyniki swojej pracy i wnioski z analizy w formie prezentacji. Uczniowie Trzynastki poradzili sobie z tym znakomicie i uzyskali 75 proc. możliwych punktów. Tym samym awansowali do finału etapu krajowego i znaleźli się w gronie najlepszych pięciu polskich drużyn ze szkół podstawowych.

Drużyna “Trzynastki” w krajowym finale europejskiego konkursu

Finał etapu krajowego to kolejne wyzwanie dla bełchatowskiej drużyny. Muszą przygotować film na temat „Kiedyś było lepiej… Prawda czy fałsz?”. Mają na to czas do 21 kwietnia. Mathxperci są dobrej myśli, choć jak sami przyznają, od początku konkursu muszą mierzyć się z dużymi wyzwaniami.

– Statystyka jest trudna. Jednak jak się w niej trochę posiedzi, to robi się coraz łatwiejsza. Podam taki przykład. Często w telewizji widzimy różne słupki czy wykresy. Teraz wiem, że często są one modyfikowane, żeby przekazać konkretną opinię. Umiem odróżnić te prawdziwe od sztucznie zmienianych – mówi Zuzanna Chodak. – Co prawda nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie statystyki, ale powoli coraz więcej rozumiemy, coraz więcej wiemy na ten temat. Co ciekawe, powoli odkrywamy, że statystyka może być całkiem fajna. Na pewno nie jest nudna – dodaje Sandra Kacprzak. – Teraz musimy dokładnie przemyśleć nasz film. Bo temat jest niezwykle obszerny i można go zrealizować na naprawdę wiele sposobów. Na pewno nie będzie to łatwe zadanie, bo wymaga nie tylko samej wiedzy, ale także umiejętności nagrywania i montażu filmu. Myślę jednak, że sobie z tym poradzimy – podsumowuje Kajetan Michalczyk.

Do etapu europejskiego zakwalifikują się dwie najlepsze w Polsce drużyny. Które? O tym zdecyduje nie tylko konkursowe jury, ale również internauci. Na produkcje będzie bowiem można głosować online na stronie eks.stat.gov.pl od 24 do 28 kwietnia. Wyniki poznamy na początku maja.

Bełchatowskiej ekipie z Trzynastki już dziś gratulujemy olbrzymiego sukcesu, jakim jest awans do finału krajowego. Życzymy powodzenia, mając nadzieję, że w maju będziemy informować o kwalifikacji do etapu europejskiego.

AP

Do każdego z zadań konkursowych młodzi bełchatowianie podchodzą z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem