
Bez wątpienia w Bełchatowie seniorzy są aktywni. Działają w klubach, stowarzyszeniach, akademiach czy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Miejska oferta dla osób starszych jest szeroka i dotyczy zarówno potrzeb społecznych, opieki, wsparcia środowiskowego, jak i działalności artystycznej czy prozdrowotnej. Jak podkreśliła wiceprezydent Agnieszka Ludwiczak – Maszewska seniorzy zawsze mogą liczyć na wsparcie władz miasta, również w kwestii powołania Rady Seniorów.
Taki organ byłby ważnym głosem lokalnej społeczności. Bełchatów jest miastem, w którym w kolejnych latach będzie przybywać seniorów. Szacuje się, że w Polsce w latach 50-tych osoby w wieku 60 plus stanowić będą ponad połowę społeczeństwa. Priorytetem więc dla Rady Seniorów są sprawy osób starszych, zarówno 60-latków, jaki i 80-latków. Choć wszyscy są seniorami, ich potrzeby będą się różniły.
Podczas spotkania prelegentki Magdalena Poulain z Fundacji 2035, ekspertka polityki demograficznej oraz pani Teresa Kuchta przedstawicielka Społecznej Rady Seniorów Województwa Łódzkiego przybliżyły zagadnienia związane z powołaniem i funkcjonowaniem w gminach Rady Seniorów. Taki organ ma obowiązek powołać Rada Miejska, jeśli wpłynie wniosek od seniorów poparty przez min. 100 osób. W poprzedniej kadencji radni wypracowali dokumenty, na podstawie których mogłaby być utworzona taka Rada Seniorów.
O powołaniu Rady Seniorów
Przede wszystkim podczas spotkania prelegentki informowały seniorów o możliwych trudnościach i wyzwaniach, które w swojej działalności napotykają Rady Seniorów. Podkreślały potrzebę sprecyzowania celów, oraz tego z kim i w jakim zakresie miałaby rada współpracować.
Bełchatowscy seniorzy, obecni na spotkaniu podkreślali chęć powołania swojej rady, mówili również o swoich pomysłach wynikających z potrzeb osób starszych.